Memur yeni teklif bekliyor

Memurlara 2007'de verilecek zammı belirlemek için ağustosun yarısından beri süren toplugörüşme sürecinde düğümü Başbakan Erdoğan'ın çözeceği umuluyor. Sendikalar, Devlet Bakanı Şahin'in Erdoğan'la görüşerek yeni teklif sunmasını bekliyor.

ANKARA - Memurlara 2007'de verilecek zammı belirlemek için ağustostan bu yana devam eden toplugörüşme sürecinin tamamlanması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşma için atacağı adıma bağlandı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ve memur sendikaları yetkilileri dün Uzlaştırma Kurulu'nun önerdiği zam oranları üzerinden yeni bir anlaşma zemini yakalamak için bir araya geldi.
Sendikalar hükümetin teklifini yenilemesini beklediklerini belirtirlerken, önceki gün Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile memurlara yapılacak 2007 zammında daha esnek davranması için görüşen ve sonuç alamayan Şahin sendikalardan görüşmelere bugün devam edilmesi önerisi getirdi. Bakan Şahin'in bugün saat 17.00'de başlayacak görüşmeler öncesinde Erdoğan ve Unakıtan ile biraya gelmesi ve ulaşmayı umduğu yeni teklifi de memur sendikalarına götürmesi bekleniyor. Bu arada toplantıda 2006 yılı ilk yarısı için verilen yüzde 2.32'lik enflasyon farkı rakamı da masaya yatırıldı. Toplugörüşmelerin farkın yüzde 2.38 olarak telaffuz edildiği ve sonra yüzde 2.32 olarak düzeltildiği söylendi.