Memur zammı Bakanlar Kurulu'nda

Bakanlar Kurulu, memur sendikalarıyla süren toplu görüşmelerde Maliye Bakanlığınca önerilen enflasyon farkı artı yüzde 4 zammı bugün ele alarak, bütçe büyüklükleri aşılmadan daha fazla zam imkânını görüşecek.

ANKARA - Bakanlar Kurulu, memur sendikalarıyla süren toplu görüşmelerde Maliye Bakanlığınca önerilen enflasyon farkı artı yüzde 4 zammı bugün ele alarak, bütçe büyüklükleri aşılmadan daha fazla zam imkânını görüşecek. Düşük ücret alan memurlara ortalama zammın üzerinde zam yapılması bekleniyor.
Hükümetle memur sendikaları arasındaki bu yıl beşinci kez yapılan ve 15 Ağustos'ta başlayan toplugörüşmelerde son sözü yine Bakanlar Kurulu ve Başbakan Tayyip Erdoğan söyleyecek.
Hükümetin, Uluslararası Para Fonu IMF ile yürütülen ekonomi programı ve AB ülkelerinin ekonomi kriterleri kapsamında yapılan orta vadeli program çerçevesinde bu yıl da memur zammında yapılan dört tur görüşmelerde ortaya çıkan zam oranı, hedef enflasyon kadar. Geçmiş yıllara göre bir fark, enflasyondaki sapmanın, 2006 yılı rakamlarına yansıtılacak olması. Toplugörüşmelere başkanlık eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yılın ilk altı aylık dönemi için öngörülen enflasyon farkı zammının 2.38 puan olduğunu daha ilk turda açıklamıştı. Bu fark, yapılan ilk yarı zammının yüzde 2.5, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre ilk alt aylık enflasyonun yüzde 4.88 olarak gerçekleştiği dikkate alınarak hesaplanmıştı.
Toplugörüşmelerin üçüncü turunda, Maliye Bakanlığı 2007 yılının ilk yarısı için memur maaşlarına yüzde 2, ikinci yarıda da yüzde 2 olmak üzere, 2007 yılı hedef enflasyon oranı olan yüzde 4 oranında zam yapılmasını ve enflasyon farklarının da zamma eklenmesi önerisini getirmişti.
Hedef sapsa da plan aynı
Hükümet, ilan ettiği üç yıllık ekonomi programında 2006 için yüzde 5, 2007 ve 2008 yılları için yüzde 4 olarak öngörülen enflasyon hedeflerini, bu yılın ilk yarısında yüzde 100 sapma ile gerçekleşmelerine karşın değiştirmemekte ısrarlı. Hükümetin bu tutumu IMF tarafından da benimsenirken, IMF yetkilileri ve Merkez Bankası enflasyonda yeniden hedeflere yakınsamanın ancak birbuçuk-iki yıllık bir zaman alacağı saptamasını da yapıyor. Yani hükümet, bu dönem içinde memura peşin peşin zam yapma yerine, hedef enflasyon kadar zam yaparak farkı sonradan ödemeyi planlıyor. Sendikalar da ücretlerdeki reel kayıpların bir an önce giderilmesi, refahtan pay verilmesi gerektiğini savunarak, enflasyon farkının 10 puan olmasını talep ediyor.
1023 YTL isteniyor
Türkiye Kamu-Sen, 642 YTL seviyesinde olan en düşük memur maaşının 1023 YTL'ye yükseltilmesini istiyor.