Memur zammında anlaşma yok

Hükümet, memur zammında teklifini açıkladı. Memur sendikaları 10.6-16 milyar YTL'lik zam isterken, hükümet masaya 2006 yılı enflasyon oranı kadar yani yüzde 5 zam önerisiyle masaya geldi.

ANKARA - Hükümet, memur zammında teklifini açıkladı. Memur sendikaları 10.6-16 milyar YTL'lik zam isterken, hükümet masaya 2006 yılı enflasyon oranı kadar yani yüzde 5 zam önerisiyle masaya geldi. Sendikalar, öneriyi kabul edilemez bulurken, eylem mesajı verdi.
Başbakanlık Merkez Bina'da, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığındaki görüşmeye, Kamu İşveren Kurulu ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ve yetkili sendikaların genel başkanları katıldı.
Görüşmede, önceki toplantıdaki karar doğrultusunda, geçen yıl mutabakata varılan 50 maddeye ilişkin gelinen noktanın değerlendirildiği komisyon raporu ele alındı. Maliye Bakanlığı bürokratları da mali ve sosyal haklarla ilgili sendika taleplerinin getirdiği yüklere ilişkin ayrıntılı sunum yaptı. Sendikaların taleplerinin bütçeye 10.6 milyar ile 16 milyar YTL arasında yük getirdiğine dikkat çekilirken, uygulanan ekonomi programı çerçevesinde 2006 yılında enflasyon hedefine paralel zam öngörüsü vurgulandı.
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan yaptığı sunumda 2006 için personel ödeneklerinin toplamda yüzde 8.1 oranında artırılabileceğini belirtti. Bunun 2 katrilyon 688 trilyon liralık artış anlamına geldiğini ifade eden Aktan, hiç zam yapılmaması halinde dahi ödeneklerin 1.4 katrilyon lira artacağına dikkat çekti ve yaklaşık 2.7 milyar YTL'lik ödenek artışının, seyyanen zammı da kapsadığını vurguladı.
Talebi revize ettiler
Sendikalar, hükümetin önerdiği ödenek artışınnın 2006'nın ilk 6 aylık dönemi için yüzde 2.5, ikinci 6 aylık dönemde de yüzde 2.5 olmak üzere toplamda yüzde 5.1 oranında zammı ifade ettiğine dikkat çekti.
Toplu görüşmelere yarın saat 10.00'da devam edilmesi kararlaştırılırken, dün toplanan Bakanlar Kurulu da ikinci gündem maddesi olarak memur maaşlarına yapılacak zamları ele aldı.
Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Akyıldız, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, geçen hafta gündeme getirdikleri taleplerini aşağıya çekebilecekleri mesajı verdi. Akyıldız, taleplerinin bütçeye 12 milyar 218 milyon YTL yük getirdiğini belirterek "Taleplerin bir kısmını dondurabiliriz. Revize edilmiş taleplerimiz bütçeye 7.9 katrilyon lira ek yük getiriyor" dedi. Akyıldız, görüşme sonrasında ise kendilerinin 7.9 milyar YTL olarak hesapladıkları zammın, teknik heyet tarafından 10.6 milyar YTL olarak hesaplandığına dikkat çekti.
Yüzde 2.5 zam 'komik'
Pazarlığa devam etmeyi istediklerini söyleyen İsmail Hakkı Tombul da "6'şar aylık yüzde 2.5 gibi komik bir zam oranıyla masaya gelinirse tartışmanın anlamı kalmaz" diye tepki gösterdi. İsmail Hakka Tombul, "950 YTL ücret istiyoruz. Bunun, bütçeye 16 katrilyon lira ek yük getirdiği söyleniyor. Bize göre bu ek yük değildir, insanca yaşam için gereken ücrettir" derken, bürokratların teklifinin kamu emekçileriyle alay etmek anlamına geldiğini söyledi. Başkan Tombul, öneriyi yetkili kurullarında değerlendireceklerini ve demokratik direniş haklarını kullanacaklarından kimsenin kuşku duymaması gerektiğini söyledi.
Görüşmelere posta dağıtıcısı şapkasıyla gelen Memur-Sen Genel Başkanı Aksu da hükümetin masaya getirdiği öneriyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, zammın en az enflasyonun üzerinde ve yüzde 10 civarında olması gerektiğini belirtti.
KESK: IMF'ye verilen söz bizi bağlamaz
Taleplerini hükümeti lettiklerini belirten KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, IMF'ye verilen sözlerin kendilerini bağlamadığını söyledi. Tombul, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Hükümet, bütçe kalemlerinden ve IMF'ye verilen sözlerden bahsediyor. Yüzde 6.5'lik faizi dışı fazlayı tutturabilmek için eğitim ve sağlık hizmetlerine kaynak aktarılamıyor. IMF'ye verilen sözler bizi bağlamaz, geniş halk kesimlerini tatmin etmek istiyorsanız ekonomik programdan vazgeçin. Toplugörüme masasında bunları bir kez daha ifade edeceğiz."
Öğretmene kadro
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer dünkü toplugörüşmelerde, öğretmenlere verilen eğitime hazırlık ödeneğinin 400 Yeni Türk Lirası'ndan 800 Yeni Türk Lirası'na çıkarılarak tüm eğitim çalışanlarına verilmesini, eğitim tazminatı ve ek ders ücretlerinin artırılmasını istediklerini açıkladı.
Eğitim-Sen Başkanı Dinçer ayrıca, konut edindirme yardımı hesaplarının tasfiye edilmesi, kamu personel kanun tasarısı taslağının geri çekilmesi ve kadrosuz öğretmelere kadro verilmesi taleplerini de sözlerine ekledi.