'Memur zenginse varlık vergisi alın'

Başbakan Yardımcısı Şahin'in "Kamu çalışanlarının yüzde 46'sının evi var" açıklamasına tepki, Kamu-Sen Başkanı Akyıldız'dan geldi: Bilgi doğru ama eksik. Evlerin yüzde 55'i ya miras yoluyla kaldı ya da memurlar aileleriyle yaşıyor. Madem memur zenginmiş bizden varlık vergisi alsınlar.

ANKARA - Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in kamu çalışanlarının yüzde 46'sının ev sahibi olduğu açıklamasına yanıt verdi: "Doğru ama kamu çalışanının yüzde 55'i ya miras yoluyla ev aldı ya ailesiyle birlikte yaşıyor."
Akyıldız, dün düzenlediği basın toplantısında, Bakan Şahin'in ev sahibi kamu çalışanları ile ilgili sunumunun kendi araştırmalarına dayandığını, ancak bakanın araştırmanın işine gelen kısmını aldığını belirtti.
Kamu çalışanlarının yüzde 46'sının kendi evinde yaşadığını bilgisinin doğru fakat eksik olduğunu ifade eden Akyıldız, ev sahibi kamu çalışanlarının yüzde 55'inin evlerini ya miras yoluyla edindiklerini ya da aileleriyle birlikte yaşadığına dikkat çekti.
Şahin'in sunumunda kamu çalışanlarının zengin olduğun yönünde bir izlenimin uyandırıldığını ifade eden Akyıldız, "Madem memur zenginmiş, bizden varlık vergisi alsınlar" dedi. Akyıldız, Kamu-Sen'in araştırmasıyla ilgili verdiği bilgiler şöyle:

 • Kamu çalışanlarının yüzde 60'ının eşi herhangi bir işte çalışmıyor.
 • Kirada oturanların yüzde 40'ı, 200-300 YTL arasında kira ödüyor. Evi olmayanların yüzde 35'i 200 YTL'nin bile altında kirası olan, küçük ve elverişsiz evlerde yaşıyor.
 • Yüzde 2'si tasarruf edilebiliyor. Yüzde 32'si açlık sınırının altında.
 • Yüzde 82'sinin her ay düzenli ödemek zorunda olduğu borcu var.
 • Yüzde 83'ü bu yıl tatile gitmedi.
  Ortak mücadele yok
  KESK'in güçbirliği çağrısına değinen Akyıldız, memurların sesi olarak tek başlarına siyasi irade karşısında temsil güçlerinin olduğunu kaydetti. Diğer sendika ve konfederasyonlar tarafından yapılan etkinlikleri 'destek' olarak gördüklerini ifade eden Akyıldız, biraraya gelmeden de mücadele edilebileceğini söyledi.
  Memur-Sen karara uyacak
  Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise, Uzlaştırma Kurulu'na önceki gün resmen başvurduklarını, kuruldan çıkacak kararı Memur-Sen olarak kabul ettiklerini dile getirdi. "Memurun dağ gibi birikmiş önemli sorunları var. Amacımız, memurları yoksulluk sınırı üzerine çıkarmak ve hayat standartlarını yükseltmektir" diyen Memur-Sen Başkanı Aksu, memurların ev ve araba sahibi olduğuna ilişkin anketlerin de sağlıklı olmadığına dikkat çekti.