Memura 2011'de yüzde 13.7 zam geliyor

Memura 2011'de yüzde 13.7 zam geliyor
Memura 2011'de yüzde 13.7 zam geliyor

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılı merkezi yönetim bütçesinin 312.5 milyar lira büyüklüğe sahip olduğunu açıkladı. Şimşek, memura gelecek yıl yüzde 13.7 oranında zam yapılacağını söyledi. Şimşek, 2011 yılı bütçesine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki yıl bütçe giderlerinin 312.5 milyar lira, bütçe gelirlerinin 279 milyar lira, bütçe açığının 33.5 milyar lira, faiz dışı fazlanın da 14 milyar lira olarak öngörüldüğünü belirtti.
Şimşek, gelecek yıl 232.2 milyar lira vergi geliri beklendiğini ifade etti. 2011 bütçesinde devlet memurları aylıklarının, Ocak ayında yüzde 4, Temmuz ayında da yüzde 4, denge tazminatının da 80 lira artırılmasının öngörüldüğünü dile getiren Şimşek, buna göre 2011 yılında ortalama devlet memuru aylığında yüzde 13.7 oranında artış yapılmış olacağını kaydetti. Devlet memurlarına eş için ödenmekte olan aile yardımı ödeneğinin ocak ve temmuz aylarında 20’şer lira artırılacağı ifade eden Bakan Mehmet Şimşek, aile yardımı ödeniğinin de bir yenilik olarak 2011’de sözleşmeli personele de verilmeye başlanacağını belirtti.

‘Bütçe açığı yarı yarıya azaldı’
Öte yandan Mehmet Şimşek 2010 yılı ocak-eylül döneminde bütçe açığının bir önceki yılın aynı dönemine göre neredeyse yarı yarıya azalarak 21.3 milyar lira olduğunu söyledi. Şimşek, zamanında gerekli tedbirleri almalarının bir sonucu olarak Türkiye ’nin gerek istihdam yaratmada gerek not artışında gerekse risk primindeki düşüşte kendi bölgesindeki, hatta bazı konularında dünyada rekor kırma noktasında bir ayrışma sağladığını belirtti.
Geçen sene bütçeyi sunarken “Gelir projeksiyonlarınız çok iyimser, gerçekçi değil” diye eleştirildiklerini hatırlatan Şimşek, ama bugün gelir hedeflerini tutturmanın çok ötesinde bir performansı ortaya koyduklarının görüldüğünü söyledi. Faiz hariç bütçe giderlerinin yüzde 12 arttığını, bunun bütçe hedeflerinin biraz üzerinde olduğunu anlatan Mehmet Şimşek, “Fakat orada da şunu vurgulamakta yarar var. Tamamen yatırımlara ek imkan tanımamızdan kaynaklanmaktadır. Yatırımlar çok önemlidir. Türkiye’nin üretken kapasitesini artıracak yatırımlar Türkiye’nin geleceği açısından çok kritiktir. Maliye Bakanlığı olarak biz o konuda imkanlar el verdiğince hep destek olduk” diye konuştu.
2011 Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı’na göre, 232.2 milyar lira vergi toplanacak. Bunun 67.8 milyar lirası katma değer vergisinden, 61.1 milyar lirası da özel tüketim vergisinden gelecek. 2011 yılında gelir vergisi yoluyla 47.3 milyar liralık, kurumlar vergisi yoluyla da 23.1 milyar liralık vergi tahsilatı yapılacak. Buna göre, motorlu taşıt sahipleri de yeni yılda 5.9 milyar lira motorlu taşıtlar vergisi ödeyecek. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara