Memura 5 Ykr'lik zamla fazla mesai

Devlet memurlarının fazla mesai ücreti yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak. Kamu görevlilerinin yurtiçi gündeliklerinde ise yüzde 8.69 ile yüzde 16.66 arasında artış olacak.

ANKARA - Devlet memurlarının fazla mesai ücreti yeni yılda 5 Yeni Kuruş (YKr) zamlanacak. Kamu görevlilerinin yurtiçi gündeliklerinde ise yüzde 8.69 ile yüzde 16.66 arasında artış olacak.
TBMM'de bulunan 2007 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısına göre, memurların fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 6.25 oranında artacak. Bu yıl 80 Yeni Kuruş olan saat başı fazla mesai ücreti, 2007 yılında 85 Yeni Kuruş olarak uygulanacak. Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati aşmamak, genel ve özel bütçeli genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de ayda 60 saati aşmamak üzere 1 YTL yerine 1,05 YTL fazla mesai ücreti ödenecek.
Kredi ve Yurtlar Kurumu ile üniversitelere bağlı yurtlarda, fazla mesai karşılığı izin kullanamayanlar da, ayda 90 saati aşmamak üzere yeni yılda 90 Yeni Kuruş yerine 95 Yeni Kuruş ek çalışma ücreti alacak.
Bütçe kanun tasarısı ile Anadolu Üniversitesi dışındaki yükseköğretim kurumları kadrolarında görevli personelden, bu üniversitenin açıköğretim fakültesince düzenlenen akademik danışmanlık ve yüz yüze eğitim hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak üzere normal çalışma saatleri dışında görevlendirilenlerin ek çalışma ücretleri ise yüzde 112.5 arttıı.