Memura 80 milyon artı yüzde 3 teklifi

Memur sendikaları konfederasyonları ile Kamu İşveren Kurulu arasında, yaklaşık 9 saat süren 3. tur görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Hükümet, gelecek yıl 6'şar aylık dönemler için 40'ar milyon lira ek ödeme ile toplam yüzde 3 zam önerdi.

ANKARA - Memur sendikaları konfederasyonları ile Kamu İşveren Kurulu arasında, yaklaşık 9 saat süren 3. tur görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Hükümet, gelecek yıl 6'şar aylık dönemler için 40'ar milyon lira ek ödeme ile toplam yüzde 3 zam önerdi. Bu teklifi 'komik' bulan memur sendikaları 'sokağa çıkma' kozunu ileri sürdü. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bütün üyelerini 4. turun yapılacağı pazartesi günü sokağa çağırdı. Yasal açıdan avantajlı olan hükümet ise sessizliğini koruyor.
Memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu görüşmeler dün de devam etti. Sendikalar, görüşmelerin üçüncü turuna, 2. turdaki taleplerini azaltarak katıldılar. Ancak bu talepler ile hükümetin önerdiği miktar arasında uçurum olması görüşmelerin anlaşmazlıkla sonlanmasına neden oldu. İlk açıklanan 7.9 milyar YTL'lik taleplerini dün 5 milyar YTL'ye çektiklerini açıklayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Yıllardır yüksek enflasyon karşısında kemer sıkması istenen kamu çalışanı, sonunda öyle bir duruma getirilmiştir ki yardım almadan, ek iş yapmadan yaşaması mümkün değildir" dedi. 'Memurun derdine AKP de derman olamadı" diyen Bircan Akyıldız, yaptıkları anket sonucunda, çalışanların yüzde 59.2'sinin yalnızca zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabildiğinin ortaya çıktığını söyledi.
'Dağ fare doğurdu'
Daha önce 'en az memur maaşı' olarak 950 YTL önerirken dün bu miktarı 886 YTL'ye çeken KESK'in Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise hükümetin yüzde 5'lik zam teklifini yüzde 3'e düşürdüğünü açıkladı. "Bu bizim açımızdan kabul edilemez, tartışılamaz bir öneridir" diyen Tombul, şöyle konuştu: "Bu toplu görüşme masası anlamını yitirmektedir. Bu masa hükümetin tek taraflı taleplerini gündeme getirdiği ve sonucu kendisinin belirlemek istediği bir masaya dönüşmektedir. Dağ fare doğurdu." Tombul, kendileri için sürecin, toplu görüşmelerin son günü olan 30 Ağustos'ta bitmeyeceğini belirterek, "Bu sonuçtan sonra, alanlara çıkmaktan ve eylem yapmaktan başka seçenek kalmadı. Pazartesi, görüşmelerin yapılacağı saatte, üyelerimizi illerinde eyleme çağırıyorum. Buraya KESK yöneticileri olarak beraber geleceğiz" dedi.
Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Aksu ise toplugörüşmelerde açlık sınırının altında zam almak istemediklerini belirterek, "Bizim turlar Formula-1 turlarına benzedi. Ancak orada kazanan var ama burada kazanan yok' diye konuştu.