Memura 8000 TL 'evet' parası

Memura 8000 TL 'evet' parası
Memura 8000 TL 'evet' parası
Hükümet memurlara ilk evlilikleri için 8000 lira para yardımı yapmayı planlıyor. Yardımın kaynağının ise İşsizlik Sigortası Fonu olması bekleniyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Çalışan kadınların daha çok çocuk yapması ve doğurganlığın arttırılması için hazırlanan teşvik paketinden memura evlilik yardımı çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul bir süredir hükümetle bu konuda çalıştıklarını belirterek “En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için evlenilmesi lazım ama Türkiye ’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz. Memur maaş katsayısının binle çarpılması gibi bir rakam. Bu da 8 bin TL’ye yakın olacak. Böylece evlenmek isteyen memur eşyalarını alacak, düğüne katkısı olacak bu paranın” dedi. Tonbul, “Hükümetin bu konudaki yaklaşımı nedir” sorusuna da “Yüzde 70 oranında anlaştık, bir sıkıntı yok. Ekimden sonra gündeme gelecek” diye konuştu.
Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi üzerinde hükümet bir süredir çalışıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren evlilik yardımının da bulunduğu ortaya çıktı. Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul “Hükümetimiz çocuk sayısının artmasını istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye’de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25’ten 30’a çıktı, 30’dan da 35’e doğru gidiyor” sözleriyle anlattı.

İlk evlilikte verilecek

Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de şöyle anlattı: “Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8000 TL’ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır.” Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.

Aile ve çocuk yardımı bulunuyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, evli memurlara aile yardım ödeneği veriliyor. Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor. Aylık ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de veriliyor. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor. Eş yardımı 163 TL düzeyinde bulunurken; çocuğun yaşına göre çocuk başına 18-36 TL arasında da çocuk yardımı veriliyor.

Paketin kaynak adayı İşsizlik Sigortası Fonu

Çok çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar birçok düzenleme var. Doğum yapan kadının daha erken emekli olabilmesi gibi düzenlemeler de tartışılıyor. Ancak sosyal güvenlik sistemini de yakından ilgilendiren bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, ‘işsize ödeme yapmak’ için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu en güçlü aday. Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL, yapılacak düzenlemelerin maliyetini karşılayabilecek temel yapı olarak gösteriliyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/114966211496628

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Peki ya diğer çalışanlar - musti

  Bu ülkede memur çalışan yanında işçi, bağkur v.b. çalışanlarda var. O paralar işsizler için biriktirilmekte olup, iş bulmadan önceki günlerinde destek olmak işsizliklerine çare bulmak içindir. Sadece memurlara ödenek olmak için kullanılamaz.Eğer kullanırsanız milyonlarda insanımızın hakkına gasp etmiş olursunuz.

  .. - xyuıop

  köylüler niye çok çocuk yapıyordu? işgücü olarak kullanmak için. kooperatifleşmeyi sevmeyen güzide ülkemin insanlarının hep bana hep bana anlayışı yüzünden tarım da tıkanmış durumda. ve doğurmasınlar mümkünse. eğitimli(oturup kalkmasını bilen) ve akıl sağlığı yerinde olan insanlar çocuk doğurmalı. ensest vakaları, töre cinayetleri, erkeğin oturup kadının çalıştığı, kadına değerin hiç olmadığı kesim hangi kesim? erkeklerin ayrı akli dengesi yerinde mi diye kontrolden geçirilmesi gerek.

  siz planlayın şartlar arkasından gelir - demlicay2011

  yok şu olacak yok böyle olacaksın kimliğin ırkın dinin nedir? diye döktürür artık. bence iyi birşey ama art niyetli olduğu besbelli. durup dururken eniştem meselesi gibi olmuş (olacak). devlet kime ne vereceğiini kimden ne alacağını iyi bilir. 3000 kişilik köyü bile ilçe yapar oy için bunu aklınızdan çıkarmasanız iyi olur. (ilçe demek trilyonların boş yere o yere gitmesi akması demektir. yüzlerce gereksiz bürokrat demek vergilerin heba edilemsi yetimin hakkının yenmesi demek. inanmamakta serbestsiniz. nasılsa daha istatistik bilimi türkiyeye uğramadı anlaşılmıyor. devam edin.

  Polis - ikiekmekbimaltepe.com

  Polis, daha çok polis!

  peki ya işciler - ayhan111

  peki ya işçiler ne olacak biz işçilerde o fona para kaynağı olmadık mı bizden de işsizlik sigortası fonu kesilmedi mi neden sadece memura veriliyor ?

  ironik doğrusu - nikomedya

  İşsizlik fonu sigortasından memura 8 bin lira vermenin mantığı nedir acaba? İşsize, yoksula, düşküne vermek varken asgari ücretle çocuk okutmaya çalışan anne babaya vermek varken yeni evlenen memura 8 bin lira hemde işsizlik fonundan pes doğrusu. Memurun zaten maddi imkanı iyi bir çok aileye göre.

  Rezalet! - kirpiikilemi

  Tamamen ahlaka aykırı buluyorum bu kararları. İşsizlik mi kalmamış bu ülkede de işsizin parasını memura veriyorsun? İşsizlik mi bitti ki, üremeyi teşvik ediyorsun? Milyonlarca insan değil evlenmeyi yarına ne yiyeceğini düşünürken, devletin memurunu ben mi yatağa sokucam. Rezalet, utanç verici!