Memura denge tazminatı geliyor

Yaklaşık 1 milyon 400 bin memura haziran ayına kadar 40 Yeni Türk Lirası (YTL), temmuz ayından itibaren de ilave olarak 40 YTL aylık ek ödeme yapılmasına ilişkin...

ANKARA - Yaklaşık 1 milyon 400 bin memura haziran ayına kadar 40 Yeni Türk Lirası (YTL), temmuz ayından itibaren de ilave olarak 40 YTL aylık ek ödeme yapılmasına ilişkin yasa tasarısı dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.
Yasa tasarının görüşmeleri sırasında çok sayıda önergeyle değişik kesimlere ilişkin tazminat artışlarına gidildi. Öğretmenlere ödenen ek ders ücretini 3,5 YTL'den 5.5 YTL'ye çıkaran tasarı, imam, müftü ve müezzinlere ödenen din hizmetleri tazminatında 100 YTL, polislere ödenen emniyet hizmetleri tazminatında 80-100 YTL, makam tazminatı alamayan emekli polis ve bekçi aylıklarına 100 YTL artış öngörüyor.
Aile yardımını 11 YTL'den 53 YTL'ye çıkaran tasarı, teknik hizmetler sınıfına ödenen tazminatı da 100 YTL artırıyor. Devlet Su İşleri, Karayolları ve Tapu Kadastro'da çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının tazminatlarında ise 120 YTL'lik artış yapıldı.
Hakim ve savcılara ödenen tazminat 20 YTL artırılırken, üç yıl ve daha fazla süredir birinci sınıfa ayrılmış hâkim ve savcılar ile Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kazanmış birinci sınıf hâkim ve savcıların ek göstergeleri de 26 YTL artırıldı.
Yasa ile ayrıca halen Türk Hava Yolları'nda çalışan emekli pilot subaylara da Emekli Sandığı'ndan ücretsiz tedavi yardımı alma olanağı getirildi.