Memura derece Meclis'e geliyor

1991'den sonra işe başlayan memurlara ilave bir derece verilmesine dair yasa teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. TBMM, ara verdiği çalışmalarına, yarın yeniden başlayacak.

ANKARA - 1991'den sonra işe başlayan memurlara ilave bir derece verilmesine dair yasa teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. TBMM, ara verdiği çalışmalarına, yarın yeniden başlayacak. Genel Kurul'da, yarın, AKP'li Hasan Fehmi Kinay ve arkadaşlarının, el sanatlarının geliştirilmesi ve korunması amacıyla verdiği araştırma önergesi görüşülecek. Çarşamba günü ise memurlara ilave bir derece verilmesini öngören yasa teklifi ele alınacak. Teklif, 1991 ve sonrasında memur olanlara ilave bir derece verilmesini öngörüyor.
Bayram öncesi çıkarılması planlanan ancak, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun raporunu zamanında verememesi nedeniyle yetişmeyen düzenlemenin yürürlük tarihi, çalışanın mağdur olmaması için 15 Ocak 2005 olarak düzenlenecek. Genel Kurul'da perşembe günü üç uluslararası anlaşma görüşülecek.
Kurullara ortak yasa
Düzenleyici ve denetleyici kurumlar için ortak esaslar getiren yasa tasarısı, çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Tasarı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rekabet Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Telekomünikasyon Kurumu ve Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu'nu kapsıyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu hakkında da 'kurum bütçesi'ni düzenleyen madde dışında tasarıdaki hükümler uygulanacak. AB Uyum Komisyonu da yarın toplanarak, daha önce görüşmeye başladığı Karayolları Trafik Kanunu'ndaki değişikliği ele alacak.