Memura yüzde 12.2 zam yapıldı

Bakanlar Kurulu memur maaşlarına 2007'de yapılacak zam oranını ortalama yüzde 12.2 olarak açıkladı. Düşük ücret alan memurlara yüzde 4+4, diğerlerine ise yüzde 3+3 oranında zam yapılacak. En düşük memur maaşı 1 Ocak'ta 814 YTL, 1 Temmuz'da ise 847 YTL olacak.

ANKARA - Bakanlar Kurulu memur maaşlarına 2007'de yapılacak zammı ortalama yüzde 12.2 olarak açıkladı. Düşük ücret alan memurlara yüzde 4+4, diğerlerine ise yüzde 3+3 oranında zam yapılacak. Dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 2007'nin birinci ve ikinci altı aylık döneminde yapılacak zam oranlarını açıkladı.
Çiçek'in verdiği bilgiye göre unvan, hizmet yılı ve derecesine bağlı olarak, aile yardımlarıyla birlikte düşük maaş alan memurun zammı yüzde 13.2'ye, ortalama zamlar da yüzde 12.2'ye varacak
En düşük maaş 847 YTL olacak
En düşük memur maaşının 748 YTL olduğunu hatırlatan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, artışla en düşük memur maaşının 1 Ocak'tan itibaren 814, temmuz ayından itibaren ise 847 YTL'ye yükseleceğini kaydetti. Çiçek, enflasyonun hedeflenenin üzerinde çıkması halinde de farkların da ödeneceğini kaydetti. 'Denge tazminatı' uygulanmayacağını belirten Bakan Çiçek, şöyle devam etti:
'Verebileceğimiz bu'
"Türkiye'nin gelir gider dengesinde başka hizmetler de var. Hükümetimizin taahhüdü enflasyonun altında ücret vermemekti. Bütçe imkânları içinde verebileceğimizi verdik. Diğer türlü bedelini memur da öder. Kaşıkla verip kepçeyle alma dönemi geride kaldı. Yüzde 2.32 enflasyon farkı da 1 Temmuz'dan geçerli olarak üzere ödenmeye başlayacak."
Hükümetle memur sendikaları anlaşamayınca devreye giren Uzlaştırma Kurulu alt derecedeki memur maaşına yüzde 6+6, diğer memur maaşlarına yüzde 5+5 zam önermişti. Kurul ayrıca ilk 6 ayda enflasyonun yüzde 4'ü aşması halinde farkın 1 Temmuz 2007'den, ikinci 6 ayda enflasyonun yüzde 4'ü aşması halinde ise 1 Ocak 2008'den itibaren ücretlere yansıtılmasını; ek ödeme almayan memurların maaşlarında birinci altı ayda 50 YTL, ikinci altı ayda 20 YTL iyileştirme yapılmasını önermişti.
Sendikalardan hükümete eleştiri
Hükümetin açıkladığı zam oranları sendikaları kızdırdı. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, milletten yetki alan hükümetin, yetkilerini IMF'den yana kullandığını belirterek 2007'nin hükümet için zor olacağını öne sürdü. Akyıldız, toplu görüşmelerden sonra yaptığı eylem sürecinin başlayacağına yönelik açıklamalarının gereğini yerine getireceklerini söyledi.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise, "Yapmamız gereken eylem programını çıkarıp bütçe dönemine kadar eylem gerçekleştirmek ve hükümeti zorlayıp bütçe döneminde daha iyi koşullarda ücret zammı almaktır" dedi. Tombul, "Önümüzdeki dönemde bütçe TBMM'de görüşülürken hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanacağız'" diye konuştu.