Memura zam geliyor

Başbakan'ın ek zam taahhüdüne ilişkin paket şekillendi. Maliye'nin Başbakanlığa gönderdiği pakete göre öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 38.8 artırılarak 5 YTL'ye yükseltiliyor.
450 milyon YTL'lik paketin 300 milyon YTL'si öğretmenlere ayrıldı. 150 milyon YTL ile de din görevlileri, polisler, hâkim ve savcılara ek zam
yapılacak.
Hanife Şenyüz'ün haberi
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın öğretmen, hâkim-savcı ve polise ek zam müjdesine din görevlileri de eklendi. 400-450 milyon YTL'lik ek zam paketinde en yüksek zam öğretmenin. Öğretmenlerin ek ders ücretleri yüzde 40'a yakın artırılıyor ama normal ders süresini tamamlamayan öğretmene ek ders ücreti verilmeyecek. Hâkimlere ücret iyileştirmesi içermeyen paket, din görevlileri ve polisler için için 150 milyon YTL ek zam öngörüyor.
Memura ek zam paketi için Maliye Bakanlığı çalışmalarını tamamlayarak Başbakanlığa gönderdi. Pakete son şekli Başbakanlık'ta verilerek önümüzdeki günlerde Meclis'e yasa tasarısı olarak sevk edilmesi bekleniyor. Öğretmen, polis, hakim-savcıların maaşlarında küçük çaplı iyileştirmeler içereceği açıklanan ek zam paketine din görevlileri de dahil edildi. Din görevlilerinin hizmet tazminatlarında artış yapılacak.
Herkese yok
Ancak ek zam paketinde en büyük payı öğretmenlerin alacağı öğrenildi. 400-450 milyon YTL ek zammın 250-300 milyon YTL'lik bölümü, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 38.8 oranında artırılarak 3.6 YTL'den 5 YTL'ye yükseltilmesiyle öğretmenlere ek ücret artışı olarak yansıyacak. Maliye, 550 bin civarındaki öğretmenler için yapılan ek ders ücretlerindeki iyileştirmenin, bütçeden karşılanamayacak boyuta çıkmasını ise ek ders ücreti ödemelerine getirilecek sınırlamalar ile önleme yolunu seçti. Bir öğretmenin normal ders saatinin branşlara göre 15-18 ve 20 saat olduğunu, mevcut sistemde kendi branşında normal ders saatini doldurmayan öğretmenlerin başka branşlardaki derslere girmesi halinde bunun ek ders olarak tanımlandığına dikkati çeken yetkililer, yeni sistemde ek ders ücretinin ancak normal ders süresinin doldurulması halinde ödenmesi yoluna gidileceğini söylediler. Örneğin, fizik dersi öğretmeni kendi branşında altı saat ders verirken, girdiği beden eğitimi, kimya gibi branş dışı dersler için ek ders ücreti alıyor. Yeni gidilecek sistemde normal süresini tamamlamayan öğretmen, başka branşlardaki derslere girse dahi ek ders ücreti alamayacak.
Özlük haklarda iyileşme
Öğretmenler dışındaki iyileştirmeler kısıtlı kalacak. Ek zam paketinin yaklaşık 300 milyon YTL'si öğretmenlere ayrılırken, kalan 150 milyon YTL'lik kısmı ise polisler, din görevlileri ve hâkim-savcıların özlük haklarında küçük ölçekli iyileştirmeler olarak yansıyacak. Hâkim ve savcıların göstergeleri 5800'den 6400'e çıkarılacak. Ayrıca, birinci derece hâkimliğe yükselmede maaş ödemeleri için bekleme süreleri biraz kısaltılacak.
Özlük haklarında iyileştirme öngören yasa tasarısının yürürlük tarihi de, bütçeye gelecek yükü belirlemede önem taşıyor. Tasarının şubatta Meclis'e sevk edilmesi halinde en erken 15 Mart 2006'da ek zam ödemelerinin yapılacağı ve bunun bütçeye getireceği maliyeti biraz daraltacağı ifade ediliyor. Ancak, ek zamların yürürlüğünün 1 Ocak 2006 olarak belirlenmesi ödemelerin mart ayı sonrasına kaydırılmasını gündeme getirebilecek.
Hükümet toplugörüşmelerde, maaş dışında ek ödeme almayan yaklaşık 1 milyon 350 bin memura yılın ilk yarısı itibarıyla aylık 40 YTL, ikinci yarıda ise 80 YTL ödeme yapılmasına dönük bir iyileştirme de yapmıştı.