Memurlar 40 yıl sonra en büyük eyleme çıkıyor, bugün kamu duracak

Memurların en büyük eylemi 40 yıl önce, Türkiye öğretmen sendikalarının düzenlediği 100 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşmişti

ANKARA - Hükümet ile kamu çalışanları sendikaları tarafından gerçekleştirilen toplugörüşmelerde taleplerini alamayan kamu emekçileri bugün ‘uyarı grevi’ adıyla üretimden gelen güçlerini gösterip bir gün çalışmayacak.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eylemi ‘yasadışı’ ilan etmesine ve ‘sonuçlarına katlanırsınız’ diye uyarmasına karşın, eyleme hükümetin desteklediği Memur-Sen dışındaki sağlı sollu bütün memur ve işçi sendikaları destek veriyor. İş bırakma eyleminin ulaşım, maliye, sağlık, eğitim gibi alanlarda hayatı durdurması bekleniyor. Memurların en büyük eylemi 40 yıl önce, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) ve Türkiye İlkokul Öğretmenleri Sendikası’nın (İLKSEN) 100 binden fazla kişinin katılımıyla düzenlenen iş bırakma eylemi olmuştu. Türkiye Kamu-Sen ve KESK çağrısıyla yapılacak eyleme, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri de katılacak. Eyleme, memur konfederasyonlarından sadece Memur-Sen katılmayacak.
Türk-İş, DİSK, TTB, TMMOB’un da aralarında bulunduğu konfederasyon, meslek ve sivil toplum örgütleri memurlara destek verecek. Türk-İş ve DİSK, üyelerine, yasal çerçeveler içinde bugün yapılacak eyleme katkıda bulunmaları yönünde çağrı yaptı. Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Başkanı Sami Evren, 40 yıl sonra kamu emekçilerinin en büyük grevi olacağını söylerken, “Beyazıt Meydanı’nda on binlerce emekçi ile tepkimizi göstereceğiz” dedi.
Aksaklıklar için halktan anlayış bekleyen konfederasyon yöneticileri, eylemin aynı zamanda kamu hizmetlerinin ücretsiz ve daha kaliteli olmasına yönelik olduğunu belirterek, vatandaşlardan çocuklarını okula göndermeyerek, acil haller dışında sağlık kuruluşlarına gitmeyerek kendilerine destek verilmesini talep ediyor. Bircan Akyıldız, vatandaşların herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaması için bugünkü bütün seyahatlerini ertelemelerinin uygun olacağını söyledi. Akyıldız, vatandaşların tapu kayıt işlemlerini bayramdan sonra gerçekleştirmelerini, otobanlar ve paralı geçişler yerine devlet yollarını kullanmalarını tavsiye etti.

Sendikalar Kurul’da yok
Bu arada Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, bugün yapılacak Üçlü Danışma Kurulu toplantısına katılmayacaklarını açıkladı. Yapılan ortak açıklamada, “Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in pazartesi günü toplanan İŞKUR 5. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sendikalara yönelik kullandığı, gerçekleri yansıtmayan suçlayıcı üslubu, tarafımızdan, Üçlü Danışma Kurulu’nun en önemli ayağını oluşturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, sosyal diyalog mekanizmalarına işçi sendikaları kadar önem vermediğinin işareti olarak algılanmıştır. Bu nedenle bugün yapılacak toplantıya katılmıyoruz” denildi.

Valilere ‘ceza verme’ mektubu
Bu arada Türk Eğitim-Sen, valiliklere bir yazı göndererek, bugün ‘uyarı grevi’ adı altında iş bırakma eylemi yapacak üyeleri hakkında soruşturma açılmaması için il genelinde gereken tedbirlerin alınmasını istedi.
Yazıda, Sendika Yönetim Kurulu ile sendikanın bağlı bulunduğu Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu’nca, sendikal haklar çerçevesinde üyelerin mesleki, sosyal ve ekonomik haklarıyla ilgili 25 Kasım’da tüm şube ve temsilciliklerin katılımıyla 1 günlük ‘iş bırakma’ eylemi yapılması kararı alındığı hatırlatıldı. Sendikal faaliyetlere katılmanın Anayasa tarafından güvence altına alındığı vurgulanan yazıda, sendikal faaliyetlerin engellenmesinin Türk Ceza Kanunu’nun 118/1 ve 2 maddesi gereğince suç unsuru oluşturduğuna işaret edildi.

Örnek dava sonuçları
Yazıda, “Bu sebeple sendika üyelerimize eyleme katılmalarından dolayı herhangi bir soruşturma açılamaz ve ceza verilemez” denildi. Yazıda, benzer konularda Danıştay 12. Dairesinin 2004, 2005, 2008, Danıştay 8. Dairesi’nin 1997, 1998, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin 2000, 2001, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de 21 Nisan 2009’da memurlar lehine kararlar verdiğine dikkat çekildi. (Radikal)

bigPara.com