Memurlar alana çıkıyor

İki ayrı miting

Toplugörüşmelerde uzlaşma sağlayamayan memur konfederasyonları meydana çıkacak. Türkiye Kamu-Sen bugünkü 'Büyük Ankara Mitingi' için binlerce memuru otobüslerle Ankara'ya taşıyor. KESK'in Ankara mitingi ise 29 Ağustos tarihinde.

ANKARA - Hükümetle toplugörüşmeleri sürdüren memur konfederasyonları, henüz uzlaşma sağlanamaması nedeniyle alanları doldurmaya hazırlanıyor. Türkiye Kamu-Sen, bugün gerçekleştireceği 'Büyük Ankara Mitingi' için binlerce kamu görevlisini otobüslerle Ankara'ya getiriyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu da (KESK) 29 Ağustos'taki mitingle memurun istemlerini hükümete iletmeye çalışacak.
Türkiye Kamu-Sen'in bugünkü miting için 400'e yakın otobüsle kamu çalışanlarının Ankara'ya gelmesi öngörülüyor. Sabah, Gar Binası önünde toplanacak katılımcılar, Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçecek. Yürüyüş ve miting nedeniyle Talatpaşa ve Atatürk Bulvarı ile buralara açılan bazı cadde ve sokaklar kısmen trafiğe kapatılacak. Sıhhiye Meydanı'ndaki miting saat 11:00'de başlayacak. KESK Başkanı İsmail Tombul, 29 Ağustos tarihinde yapılacak olan mitinge tüm grupları davet etti.
Altıncı tur salı günü
Bu arada toplugörüşmelerin beşinci oturumunda, Kamu İdare Kurulu kararlarının bağlayıcı olacağına dair bir karar alındığı öğrenildi. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda bu yönde bir değişiklik yapılıp Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, bunu toplusözleşme hakkı için bir ön adım olarak değerlendirdi. Görüşmelerin altıncı turu 29 Ağustos Salı günü saat 10.00'da yapılacak.
12 Eylül engeli
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi, hükümetin örgütlü toplum istemediğini ileri sürerek, "Bunun sebebi 12 Eylül hukukunun hâlâ uygulanması. Deli gömleği içinde sendikacılık yaptığımızı sanıyoruz" dedi. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da hükümetlerin çalışanın hakkını koruma görevi olduğunu belirterek, "Enflasyon tek haneli rakamlara geldiğinde gereğini yapmayanlara çalışan en ağır cevabı verecek" diye konuştu. (Radikal,anka)