Memurlar en az 310 TL zam istiyor

Memurlar en az 310 TL zam istiyor
Memurlar en az 310 TL zam istiyor

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız (ortada) ve kurmayları, sendika genel merkezinde 9. dönem toplugörüşmeler öncesinde, sunacakları tekliflere ilişkin basın toplantısı düzenledi. FOTOĞRAF: ONUR TURGUL

Kamu-Sen, 15 Ağustos'ta başlayacak toplugörüşmelerde en düşük dereceli memur için 310 TL zam, 4B ve 4C'lilerin kadroya alınmasını ve 657 sayılı yasada değişiklik içeren tasarıdaki bazı maddelerin geri çekilmesini isteyecek

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, kamu çalışanların maddi haklarının masaya yatırılacağı toplugörüşmelere üç gün kala sayılı günler kala taleplerini açıkladı.
Sendika en düşük dereceli memura 310 TL zam isterken, seyyanen 200 lira ve 2011 yılı için ise enflasyon hedefinin üzerine yüzde 2 refah farkı ödenmesi ile yüzde 10 maaş zammı istedi. Ayrıca özelleştirme nedeniyle açıkta kalan personeli memur statüsünden geçici işçi statüsüne taşıyan 4C kadrosu ile sözleşmeli 4B’nin kaldırılmasını da gündeme getirecek. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “Gelecek yıl kamu görevlilerine uygulanacak zam ve tazminatlar konusunda mali talebimiz en düşük dereceli memur için 310 TL’dir” dedi. Akyıldız, sendika genel merkezinde 9. dönem toplugörüşmeler öncesinde, sunacakları tekliflere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Üç aşamada talepler
Türkiye Kamu-Sen olarak mali haklarla ilgili taleplerini üç ayrı kategoride belirlediklerini ifade eden Akyıldız, şunları söyledi:
“Bunlardan birincisi ek ödeme oranlarının artırılarak kurumlar arasındaki ücret farkının aşağı çekilmesi, ikincisi kamu görevlilerinin kendileri ve ailelerinin insanca yaşaması için yetecek düzeyde ücret almalarını sağlamak amacıyla talep edilecek artış, üçüncüsü ise sendika üyesi olan kamu görevlileri ile üye olmayanlar arasında fark oluşturmak adına sendika üyesi kamu görevlilerine ödenen toplu görüşme priminin yeniden hayata geçirilmesidir.
Geçmiş dönem kayıplarının karşılanması için seyyanen 200 lira, 2011 yılı için ise enflasyon hedefinin üzerine yüzde 2 refah payı eklenmesi suretiyle ulaşılan yüzde 10 maaş zammı talep ediyoruz. Bu talepler ışığında Türkiye Kamu-Sen’in gelecek yıl kamu görevlilerine  uygulanacak zam ve tazminatlar konusunda mali talebimiz en düşük dereceli memur için 310 TL’dir.”

4C statüsü kaldırılsın
Akyıldız, 4B ve 4C statüsünde eleman çalıştırma uygulamasından bir an önce vazgeçilmesini isteyerek, “Kamu çalışanlarının iş güvencesinin korunmadığı hiçbir değişiklik çalışmasını kabul etmeyeceğiz. Görev tanımı yapılmamış kamu görevlilerinin görev tanımları bir an önce yapılmalı, çalışanlarımızın görevleri dışında işlerde çalıştırılmalarının önüne geçilmeli, atamaları bir kurala bağlanmalı” dedi. Akyıldız, taleplerini şöyle sıraladı: 

Çekincelerimiz giderilsin
“Bayramlarda ve hafta sonlarında tatil yapamayan kamu çalışanlarının da çalışma şartları yeniden gözden geçirilmeli. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde sendikalardan adeta kaçırılarak Meclis gündemine taşınan 657 sayılı Kanunda Değişiklik İçeren Tasarı’nın bazı maddelerinin tasarıdan çıkarılmasını ve çekincelerimizin giderilmesini istiyoruz. Belediye Gelirlerini Düzenleyen Kanun’da değişiklik yapılarak, yerel yönetimlerde çalışanların maaşlarının zamanında ödenmesinin sağlanması gerekir. Kamu görevlilerinin ek gösterge ve özel hizmet tazminatlarında yaşanan adaletsizliklerin giderilmeli, hastanelerde vatandaşlardan alınan katkı paylarının kaldırılmalı.”

‘Hayırlı’ referandum
Bir gazetecinin, “Tayin ve ataması yapılan memurlar, adres değişikliğinden ötürü oy kullanamama tehlikesi yaşayabilir mi” sorusu üzerine Akyıldız, hükümetin bu konuda gerekli düzenlemeleri yapacağını ifade ederek, “Biz sadece referandumun hayırlı sonuçlar vermesini diliyoruz” dedi. 

Refah payı talep ediyoruz
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplugörüşmelerde sahici enflasyonla belirlenmiş bir zam oranı ve refah payı talep edeceklerini, ortaya çıkacak yüzdelik zamma ilave olarak da ek ödeme isteyeceklerini bildirdi. Gündoğdu, bugüne kadar sendikalar dinlenmediği için hedeflenen enflasyon oranında zam yapıldığını, gerçek enflasyonun bunun üzerinde çıkması nedeniyle her yıl enflasyon farkı ödenmesi gerektiğini kaydetti.  Ek ödeme konusunu önemsediklerini vurgulayan Gündoğdu, şunları ifade etti:
“Bu konunun raftan indirilmesi gerekiyor. Ek ödeme olursa eşit işe eşit ücret konusunda adım atılmış olur. Az maaş alanlara da destekte bulunulup dar gelirlileri rahatlatmak mümkün olur. Yüzdelik zamlarla herkese aynı oranda zam yapılırsa bu rahatlama söz konusu olmaz. Bu yüzden ek ödemeyi ve ek ödeme miktarını çok önemsiyoruz. Sahici enflasyonla belirlenmiş bir zam oranı ve refah payı talep ediyoruz. Ortaya çıkacak yüzdelik zamma ilave olarak ek ödeme istiyoruz.” (Radikal)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara