Memurlara derece zammı

Memurlara yeni yılda verilen yüzde 10 seviyesindeki maaş artışının yanı sıra, 1991'den sonra memuriyete girenlere ilave bir derece verilmesi için yasa taslağı tamamlandı.

ANKARA - Memurlara yeni yılda verilen yüzde 10 seviyesindeki maaş artışının yanı sıra, 1991'den sonra memuriyete girenlere ilave bir derece verilmesi için yasa taslağı tamamlandı. İlave bir derece üst düzey memurların maaşında emekli keseneği artacağı için 5 YTL'lik bir azalma yaratacak, alt derecedeki memura ise 60 YTL ek zam olarak yansıyacak. Yasa ile sosyal güvenlik kuruluşundan maaş alanlara, ayrıca yetim aylığı bağlanması uygulamasına son veriliyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapan 40 maddelik yasa taslağı ile 1991'den sonra devlet memurluğuna girenlere, bulundukları derecelerden 1 üst dereceye çıkma olanağı getiriyor.
TBMM'ye sunulması beklenen taslağın 15 Şubat'ta yürürlüğe konulması öngörülüyor. Yasanın çıkış tarihine göre, yürürlük tarihinin 15 Ocak'a çekileceği belirtildi. Derece artışının bütçeye yıllık faturası 200-250 milyon YTL olacak.
Öte yandan hazırlan yeni taslakla sosyal güvenlik kuruluşundan emekli olanlarla, dul aylığı, ayrıca yetim aylığı bağlanması uygulaması da son bulacak.
Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur ve bankaların sandıklarından yaşlılık ya da dul ve yetim aylığı alanların kazanılmış haklarına ise dokunulmayacak.