Memurlara müjde

1991'den sonra işe başlayan memurlara bir derece verilmesini öngören yasa Meclis'ten geçti. Yaklaşık bir milyon memur, şubat maaşlarını 30-60 YTL zamlı alacak.

ANKARA - Yaklaşık bir milyon memura bir derece verilmesini öngören yasa TBMM Genel Kurulun'da kabul edildi. Buna göre memurlar 15 Şubat maaşlarını 30 ile 60 YTL arasında zamlı alacak. TBMM Genel Kurulu'nda dün AKP'li Mustafa Çakır ile DYP'li Dursun Akdemir ile Ümmet Kandoğan tarafından hazırlanan yasa teklifi görüşülerek kabul edildi.
Yasaya göre 1991 yılından sonra işe başlayan sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar da dahil olmak üzere devlet memurları ile diğer kamu görevlilerine bir derece verilecek. Düzenleme 15 Ocak'tan itibaren geçerli olacak. Böylelikle memurlar 15 Şubat'ta maaşını, ocak farkları da dahil olmak üzere, 'derece zammı' ile birlikte alacak. Yetkililer derece artışından yararlanan memurların maaşlarında 30-60 YTL arasında artış olacağını dile getirdi. Yasayla derece artışı nedeniyle ücretlerde meydana gelecek artış emekli, dul ve yetimlerin maaşlarına da yansıyacak. Verilen bir önerge ile görevde olup da ücretsiz izinde olanlar da kapsama alındı.
'Zam eşit yansımayacak'
Görüşmelerde CHP'liler memurlara grevli toplusözleşmeli sendika hakkının verilmesini isteyerek Avrupa ülkelerinde bu hakkın olduğunu belirttiler. Maliye Bakanı Unakıtan, memura bir derece verilmesinin hükümet kararı olduğunu vurgulayarak, "Hükümetimizin ilk prensibi dar gelirlilere elimizdeki imkâna göre en fazlasını vermektir. Sözümüzü tuttuk. Yapılacak zam herkese eşit yansımayacak. Bulunduğu dereceye göre değişecek" diye konuştu.