'Memurlara yapılacak zam bütçeye 3.6 milyar lira ek maliyet getirir'

'Memurlara yapılacak zam bütçeye 3.6 milyar lira ek maliyet getirir'
'Memurlara yapılacak zam bütçeye 3.6 milyar lira ek maliyet getirir'

Şimşek, Memur çok şanslı dedi.

Zamla en düşük memur maaşının yüzde 18 artacağını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Bu hakikaten memurumuz açısından çok şanslı bir dönem. Bizim açımızdan da, bütçeyi iyi dengelememiz gerekiyor' dedi

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaş artışının son haliyle kabul edilmesi durumunda bütçeye 3.6 milyar liralık ek maliyet yaratacağını söyledi. NTV’de katıldığı canlı yayında memur maaş zammıyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, öngörülen 80 lira seyyanen zam ve aile yardımı da dikkate alındığında ortalama memur maaş artışının yüzde 13.7 civarında hesaplandığını ifade etti. En düşük memur maaşının yüzde 18 artış göreceğini ifade eden Şimşek, “Bu hakikaten memurumuz açısından çok şanslı bir dönem. Bizim açımızdan da, bütçe dengelerinin bizim beklediğimizden daha iyi bir döneme denk geliyor. Onları dengelememiz lazım” dedi. Memur maaş artışının bütçeye 3.6 milyar lira ek maliyet yaratmasının söz konusu olabileceğini belirten Şimşek, gelirlerdeki fazladan performansın muhtemelen bunu kısmen telafi edeceğini, gerekirse ‘diğer adımların’ atılabileceğini söyledi. Şimşek, bu aşamada bir tedbir öngörmediklerini kaydetti.

‘Evet’ fiyatlaması yeterli
Mehmet Şimşek, Türkiye ’nin küresel krizde bulunduğu noktaya ilişkin olarak da 2009’un ikinci çeyreğinde ortalığın yatışmaya başladığını, Türkiye’nin önünü görebildiği andan itibaren hızlı bir çıkış yaşadığını söyledi. Şimşek,  Çeyrekler veya yıllık bazda çok hızlı büyüme sürecine girdik. Bu devam ediyor ama muhtemelen yılın ikinci yarısında yavaşlayarak devam edecek. Ama bu sene her halükârda Türkiye çok hızlı büyüyecek” dedi. “Referandumdan çıkabilecek ‘evet’ ya da ‘hayır’ın piyasa tarafından nasıl fiyatlandırıldığına” ilişkin soruya Şimşek, şu karşılığı verdi:
“Kamuoyu yoklamaları yapılıyor sık sık, bunu piyasa oyuncuları takip ediyor. Dolayısıyla aşağı yukarı biliyorlar ki yakın. Yani çok büyük, yüzde 60’ları aşan bir ‘evet’ falan, şu anda fiyatlanmıyor. Fiyatlanan şey, yüzde 50-55 aralığında bir evet. Bu yeterli. Çünkü dikkat edin referandum süresince AK parti oy oranını arttırmıştır, bütün kamuoyu yoklamaları bunu gösteriyor. Bu da geleceğe ilişkin istikrarlı bir hükümet, sağlıklı politikaların devamı anlamında çok güçlü bir mesaj, bu olumlu bir durum, piyasa açısından baktığınızda.” Şimşek, tersine bir sonucun çıkmasının da ekonomiyi, beklentileri olumsuz etkileyebileceği görüşünü dile getirdi.
Bütçedeki son duruma ilişkin soru üzerine de Şimşek, ağustos ayında, muhtemelen bütçe fazlası verileceğini ifade etti.
Nihai rakamların birkaç gün sonra ortaya çıkacağına vurgu yapan Şimşek, “İlk sekiz ayda bütçe performansı son derece güçlü. Ama mevsimsellik de var yılın son aylarına doğru. Benim taahüdüm şu olmuştur; biz bir orta vadeli program, orta vadeli mali plan açıkladık. Bunları tutturmak için elimizden geleni yapacağız. Bu taahhüdümüze sadığız, o hedefleri gerçekleştirilebilir öngörüyorum” dedi. Bu arada Şimşek, Batman ’da katıldığı canlı yayının sonunda Kürtçe bayram mesajı da verdi. (aa)