Memurlardan yüzde 5 tepkisi

Alanlara inecekler

Hükümetin bir yıl için toplam yüzde 5 zam önerdiği memurlar, tepki olarak alanlara inmeye hazırlanıyor. Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, "Kesinlikle alanlar ısınacak, yapacağımız eylemler baş ağrıtacak. Hükümet zamanı iyi kullanmalı" diye konuştu.

ANKARA - Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Uzlaştırma Kurulu'na başvuracaklarını açıklarken, "Alanlar bundan sonra kesinlikle ısınacak, yapacağımız eylemler baş ağrıtacak, hükümet zamanı iyi kullanmalı" dedi. Akyıldız, 'Uzlaşma zemininin bozulacağı' gerekçesiyle eylem takvimini açıklamadı. Bircan Akyıldız, çarpık ücret politikalarının memurların yüzde 32'sini açlık sınırına, yüzde 75'ini de yoksulluk sınırına mahkûm ettiğini söyledi.
Enflasyon hedeflerine ulaşmak amacıyla en çok kullanılan ve tüketilen harcama kalemlerinin enflasyon sepetinden çıkarıldığını kaydeden Akyıldız, "Bu sayede ülkemizde enflasyonun düşük seyrettiği gibi bir izlenim oluşturularak milletimiz aldatılmaya çalışılmaktadır" dedi. Son 3.5 yıl içinde açıklanan enflasyon rakamlarının toplamının yüzde 40 olduğunu, ancak Kamu-Sen'in resmi rakamlarla yaptığı hesaplamaya göre bu rakamın yüzde 58'in altına inmediğini savunan Akyıldız, toplu görüşmelerde talep ettikleri 1023 YTL'lik en düşük maaşın 2006 yılı yoksulluk sınırı olduğuna dikkat çekti.
'Teklif geçen yılın altında'
2006 yılı için aile yardımı dahil olmak üzere en düşük memur maaşında 130 YTL'lik iyileşme sağlanırken bu yıl hükümetin 84 YTL'lik artış önerdiğini kaydeden Akyıldız, 2007 yılı için yapılan yüzde 9'luk enflasyon hedeflemesi dikkate alındığında hükümetin teklifinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Hükümetin, kendi taleplerinin bütçeye 15.8 milyar YTL yük getirdiğini beyan ettiğini, ancak sendikanın bu rakamı 8 milyar YTL olarak hesapladığını anlatan Akyıldız, "Emekli, dul, yetim edebiyatı yapılarak halk birbirine düşürülmeye çalışılıyor" dedi.
'Aba altından sopa'
27 Ağustos mitingindeki konuşmasına Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in getirdiği eleştirileri 'siyasi iradenin gereksiz ve asılsız iddiaları' olarak tanımlayan Bircan Akyıldız, "Görevini en iyi biçimde yerine getirmeye çalışan konfederasyon ve sendika yöneticilerimizi tehdit ederek, aba altından sopa göstererek, yıldırma politikasını üzüntüyle karşılıyoruz" dedi.
Akyıldız, eylem takvimiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: "Alanlar bundan sonra kesinlikle ısınacak. Var olan zamanı siyasiler iyi kullanmalı. Eylemler baş ağrıtacak. Eylem takvimini açıklarsak uzlaşma zeminine set çekmiş oluruz."