Memurların talebi: Yüzde 10 ek zam yapılsın

Hükümetle memurların toplusözleşme görüşmeleri katılımcı sayısının sınırlandırılması yüzünden KESK'in protestosuyla başladı. Hükümetin yüzde 2.4'lük enflasyon farkı ödeyeceği açıklamasına da tepki geldi: En az yüzde 10 ek zam yapılmalı.

ANKARA - Memurların 2007 yılındaki maaş artışı ve diğer mali haklarının ele alındığı toplu görüşmeler, sendikaların katılımcı sayısının kısıtlanması nedeniyle KESK'in protestosuyla başladı. Toplu görüşmede öncelikle enflasyon farkı 1.7 milyon memurun maaşına yansıtılacak, sonra 2007 yılı ücret artışları ele alınacak.
Başbakanlık'ta dün başlayan ve 15 günde sonuçlandırılması gereken görüşmelerde hükümeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki heyet, memurı ise sekiz sendikayla Kamu-Sen, üç sendikayla Memur-Sen ve bir sendikayla KESK temsil ediyor. Başbakanlık'taki görüşmeler öncesi konfederasyon başkanları yaptıkları açıklamalarda çıtayı yüksek tuttu. Kamu-Sen 600 YTL civarında olan en düşük memur maaşının 1.023 YTL, KESK 1.050 YTL ve Memur-Sen de 1.475 YTL olmasını talep etti.
Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, mutabakatın masada sağlanması gerektiğini belirterek, geçen yılki gibi siyasi iradenin masa dışında inisiyatif kullanmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.
'Farkı konuşmamıştık'
Başbakan Yardımcısı Şahin, geçen yılki görüşmelerde imzalanan mutabakata, enflasyon yüzde 5'in üzerinde olursa ne olacak sorusunun yanıtının konulmadığını anımsattı. Başbakan Yardımcısı Şahin, bunun 2003 yılında yüzde 20 hedeflenmesine rağmen yüzde 18.4'te, 2004'te yüzde 12 hedefe rağmen yüzde 9.3'te, geçen yıl yüzde 8 öngörülmesine rağmen yüzde 7.7'de kalmasından kaynaklandığını söyledi. İlk altı ayda enflasyonun yüzde 4.88 ile hedefe yakın çıktığına dikkati çeken Şahin, ilk altı ay için verilen yüzde 2.5 zamdan sonra kalan yüzde 2.38'lik fark için, "Toplu görüşme masasına bu aradaki farkı ödemenin kararlılığıyla oturduğumuzu görüşmenin başında belirtmek istiyorum" diye konuştu.
'Yüzde 10 ek zam olmalı'
Hükümetin yüzde 2.4'lük enflasyon farkı vereceğini açıklamasını olumlu olarak nitelendiren KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, "Önemli bir adım ama asla yetmez. Bizim kaybımız en az yüzde 10. Resmi enflasyon ile bizim yaşamımıza yansıyan enflasyon arasında fark var. Hükümet büyümenin arttığını söylüyor. Büyümeyi yaratanlar olarak refah payı istiyoruz. En az yüzde 10 ek zam verilmeli" diye konuştu. KESK, yüzde 10'luk hesabı önceki yıllarda yaşanan enflasyonun maaşlara yansıtılmayan, diğer bir deyişle reel kayıp olarak istiyor. Sendikaların temsilcileri ayrıca grev ve toplusözleşme hakkının önündeki engellerin kaldırılmasını da talepleri arasına koydu.
Tombul başkanlığındaki KESK heyetinin toplantı için Başbakanlığa girişinde katılımcı sayısı konusunda tartışma yaşandı. Başbakanlık yetkilileri, toplantıya Tombul'un yanı sıra sadece yetkili sendikanın başkanı ile bir uzmanın katılabileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Şahin'in de bilgisi dahilinde süren tartışmada hükümetin, katılımcı sayısı konusundaki ısrarı sürdü.
Bunun üzerine toplu görüşmeler KESK heyetinin yokluğunda başladı. Şahin, diğer konfederasyonların itirazda bulunmadığını KESK'in ise sınırlamayı kabul etmediğini söyledi. KESK Başkanı Tombul ise ayın 11'inde hangi heyetle toplantıya katılacakları konusunda Başbakanlığa gerekli yazıyı gönderdiklerini öne sürdü.
Görüşmelerden çekilmediklerini belirten Tombul'un açıklamasından bir süre sonra, KESK'in yetki alan tek sendikası Kültür Sanat-Sen'in Başkanı Kemal Sevgisunar, Sendika Genel Sekreteri Kamuran Karaca ve KESK'in avukatı Öztürk Türkdoğan toplu görüşmelere katıldı.
Fark karara bağlanacak
İlk günkü görüşmeler altı aylık dönemde gerçekleşen 2.38 puanlık enflasyon farkının ocaktan mı yoksa temmuzdan sonra mı geçerli olacağı konusunu netleştirmek üzere görüşmeye yarına kadar ara verildi. Kamu-Sen Başkanı Akyıldız ile ortak açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şahin, kamu işçilerinde enflasyon farkının temmuz ayında ücrete yansıtıldığını, memurlarda da aynı uygulamaya gitmek istediklerini söyledi. Şahin, ikinci yarıda enflasyon farkı yaşanması halinde bu farkın yıl sonunda maaşa yansıtılması gerektiğini ifade etti.
Açlık grevi başladı
Bu arada, KESK'e bağlı Yapı-Yol-Sen üyesi 10 kişi maaşlarının yoksulluk sınırı altında olması nedeniyle Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü önünde iki hafta süreli dönüşümlü açlık grevine başladı.