'Memurların yüzde 37'si niteliksiz' diyen Bakan Dinçer'e protesto

'Memurların yüzde 37'si niteliksiz' diyen Bakan Dinçer'e protesto
'Memurların yüzde 37'si niteliksiz' diyen Bakan Dinçer'e protesto

Sendikalar, Çalışma Bakanı?nı protesto edip salonu terk ederken Maliye Bakanı Şimşek de emeklilerin ?Maaşımız yetmiyor? isyanıyla karşılaştı. FOTOĞRAF:ECVET ATİK /AA

Memur sendikaları, 'Memurların yüzde 37'si vasıfsız' diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'i protesto ederek SGK Genel Kurul toplantısına katılmadı

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Olağan Genel Kurulu, memurundan emeklisine hükümet üyelerine protesto gösterileri arasında gerçekleşti. “Memurların yüzde 37’si niteliksiz” açıklaması ile tepkileri üzerine çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Kamu-Sen üyeleri tarafından protesto edildi. Genel Kurul’un gerçekleştiği salondan çıkan sendikacılar, “Bakanın kendisi iş bilmez, aynaya baksın” diye bağırdılar. Ömer Dinçer, tepkileri görmezden gelirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de salondaki emeklilerin, ‘maaşımız yetmiyor’ isyanlarıyla karşılandı.
Genel Kurul’a ‘Memur-Sen’ dışında sendikalardan yüksek katılım olmazken, Kamu-Sen Genel Kurul’un öğleden sonraki bölümüne katıldı. Ömer Dinçer, İş-Kur’un Genel Kurul’unda sendikalara yönelik ‘uyumsuz’ ifadesinin sendikalar tarafından yanlış anlaşıldığını belirtirken, bakanlığının adının “Çatışma Bakanlığı” değil, “Çalışma bakanlığı” olduğunu söyledi. 

Memur: Kendine baksın
Dinçer, bu konuşmaları gerçekleştirirken, salondan ayrılan Kamu-Sen delegeleri de açıklama yaptı. Kamu-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Fahrettin Yokuş, Dinçer’in Türkiye’de memurların yüzde 37’sinin vasıfsız olduğunu, bu durumun domuz gribinden daha tehlikeli olduğunu söylediğini anımsatarak, şunları kaydetti: “Eğer Türk memurunun yüzde 47’si vasıfsız ve işe yaramazsa sayın bakana söylüyorum, kendi aynaya bir baksın. Bakanlar Kurulu üyeleri aynaya bir baksın. Türk memurundan özür dilenmediği sürece, tepkilerimizi sürdüreceğiz.” (Radikal)