Memurun çarşamba günü yapacağı iş bırakma eylemine büyük destek

Memurun çarşamba günü yapacağı iş bırakma eylemine büyük destek
Memurun çarşamba günü yapacağı iş bırakma eylemine büyük destek

Memur konfederasyonlarının temel talebini, grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi ve toplu pazarlığın altyapısının kurulması oluşturuyor. Sendikalar halktan da destek istiyor. FOTOĞRAF: MURATKAYNAK /AA

Konfederasyonların yapacağı 'uyarı grevi'nin ulaşım, eğitim, sağlık ve maliye gibi kamu hizmetlerinde aksamalara yol açması bekleniyor. Eyleme, Türkiye Kamu-Sen, KESK, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri katılacak

ANKARA - Memur konfederasyonları, daha önce ayrı ayrı yaptıkları eylemlerin aksine 25 Kasım Çarşamba günü birlikte ‘iş bırakma’ eylemine hazırlanıyor.
‘Uyarı grevi’ adı verilen iş bırakma eylemine, Türkiye Kamu-Sen, KESK, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri katılacak. Türkiye’nin en büyük işçi sendikaları konfederasyonları Türk İş ve DİSK’in de eylemi desteklemesi bekleniyor. 

İşçilerden dayanışma
Konfederasyonların yapacağı ‘uyarı grevi’nin ulaşım, eğitim, sağlık ve maliye gibi kamu hizmetlerinde aksamalara yol açması bekleniyor. Türk-İş, DİSK, TTB’nin aralarında bulunduğu konfederasyon, meslek ve sivil toplum örgütleri de memurlara destek verecek. Türk-İş ve DİSK, üyelerine, yasal çerçeveler içerisinde 25 Kasım’da yapılacak eyleme katkıda bulunmaları yönünde çağrı yaptı.

Ne istiyorlar?
Memur konfederasyonlarının temel talebini, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi ve toplu pazarlığın alt yapısının kurulması oluşturuyor. Konfederasyonlar, hükümetin son sözü söylediği toplu görüşme sürecinin yıllardır biriken sorunları çözmekte yetersiz kaldığını savunuyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, tüm iyi niyetli çabalarının bugüne kadar hükümet tarafından karşılıksız bırakıldığını ve kendilerine sokağın gösterildiğini savundu. Gelinen noktada bütün risklerine rağmen hizmet üretmeme kararı aldıklarını ifade eden Akyıldız, bu eylemin, aldıkları eylem kararının ilk aşamasının finali olacağını söyledi.
Akyıldız, eyleme katılmayacağını açıklayan Memur-Sen’in üyelerine ve sendika üyesi olmayan kamu görevlilerine ‘25 Kasım’da işe gitmeme’ çağrısında bulundu. Akyıldız, 25 Kasım’a kadar vatandaşların mağdur olmamaları için yoğun bir bilgilendirme çalışması yapacaklarını ifade ederek, “Yapacağımız eylem kamu çalışanlarının haklarını almasının yanı sıra vatandaşlarımızın daha iyi hizmet alması içindir. Bunun için yandaşlarımızdan anlayış ve ellerinde bayraklarla yanımızda olmalarını bekliyoruz. Eylemin ardından da siyasi iradenin tutumuna göre yeni stratejiler belirleyeceğiz” dedi.

Toplu sözleşme hakkı için
KESK Genel Başkanı Sami Evren de kamu emekçilerinin iş bırakma eyleminin haklı gerekçeleri bulunduğunu söyledi. Üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla toplu pazarlık yapamadıkları için, sekiz yıldır hükümetlerin tek taraflı kararlar verip sendikaları dikkate almadıklarını ifade eden Evren, bunun toplu sözleşme ve grev haklarının olmamasından kaynaklandığını belirtti. Evren, toplu sözleşme ve grev hakkını elde etmek için de bir gün süreyle ‘uyarı grevi’ yapacaklarını dile getirdi. Eylemin, ‘halkın hayatının zorlaştırılması, halkın perişan edilmesi’ olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Evren, şunları kaydetti: “Yapacağımız eylem kamu hizmetlerinden yararlanan halkımız için de önemli. Hem kamu çalışanlarının hakları hem de halkın daha iyi hizmet alabilmesi için grev yapacağız. Çünkü kamu küçüldükçe, kamu hizmetlerine ayrılan kaynaklar azaltıldıkça bundan hem çalışanlar hem de halkımız zarar görüyor. Temel taleplerimizden biri de eğitimin, sağlığın parasız olmasıdır. Bu nedenle halkın yanımızda olmasını, 25 Kasım’da çocuklarını okullara göndermeyerek, acil durumlar dışında hastanelere gitmeyerek bize destek olmasını istiyoruz.”

İstanbul’da Beyazıt’ta
Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, 25 Kasım’da hizmet üretmeyecek üyelerinin sabah saatlerinden iş yerlerinde önünde olacaklarını Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda merkezi bir etkinlik gerçekleştireceklerini bildirdi.
KESK Genel Başkanı Evren ise 25 Kasım’da sabahın ilk saatlerinde tren seferlerinin duracağı Haydarpaşa Garı’nda olacaklarını, İstanbul’da yapacakları merkezi etkinlik için çeşitli ilçelerden gelen üyelerinin öğle saatlerinde Beyazıt Meydanı’nda toplanacağını bildirdi.

Memur-Sen katılmıyor
Eylem destek hergeçen gün artıyor. Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla gerçekleştirilecek eyleme beş memur konfederasyonunun üyeleri katılacak.
Fakat hükümetle toplu görüşme masasındaki yetkili konfederasyon Memur-Sen katılmayacak. Memur-Sen 376 bin 355 üyeyle Türkiye Kamu-Sen’i geride bırakarak, yetkili konfederasyon olmuştu.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, uyarı grevine katılacak konfederasyonların üyelikleri şöyle:
Toplam 1 milyon 784 bin 414 memurun, 1 milyon 17 bin 72’si sendikalara üye bulunuyor.
Sendikalı memur oranı yüzde 57’ye karşılık geliyor. 376 bin 355 üye sayısına ulaşan Memur-Sen. KESK’in 224 bin 413 üyesi, Türkiye Kamu-Sen’in 375 bin 990 üyesi, BASK’ın 4 bin 976, Hür Kamu-Sen’in 11, Birleşik Kamu-İş’in 20 bin 731, Hak-Sen’in 2 bin 967 üyesi bulunuyor.
Herhangi bir konfederasyona bağlı olmayan sendikalar ise 11 bin 629 üyeye sahip. Toplu görüşmelerde memurları temsil edecek 11 hizmet kolunda yetkili sendikaların 6’sı Türkiye Kamu-Sen’e, 4’ü Memur-Sen’e, 1’i KESK’e bağlı bulunuyor.
(Radikal,aa)