Memurun zam oranı belli oldu

Memurun zam oranı belli oldu
Memurun zam oranı belli oldu
Hakem Heyeti, memur zammı ile ilgili memur konfederasyonları ile hükümet arasındaki zam pazarlığına noktayı koydu.

Anayasa değişikliği kapsamında toplu sözleşme hakkı elde eden memurların, toplu sözleşmeli zamları belli oldu. Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığındaki hakem heyeti, 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin zam oranlarını bugün belirleyecek ve kamuoyuna açıkladı. Buna göre 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam verildi. Heyetin belirledeği rakamlar nihai.Hakem heyetinin belirlediği zam oranlarından, yaklaşık 2.6 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi yararlanacak. Her iki kesime de, zammın dışında gecikme zammı ve beş aylık fark da ödenecek. Fark ve gecikme zammının da, 15 Haziran’da yapılması bekleniyor.

Toplu sözleşme süreci 30 Nisan’da başlamıştı. Yaklaşık bir aylık süre içinde kamu işveren heyeti ve sendikalar zam oranları konusunda anlaşamadı. Kamu işveren heyeti, son olarak memurlara ilk yıl için 3.5+4, ikinci yıl içinde 3+3 zam teklifinde bulundu. Memurlar bu teklifi, ‘dağ fare bile doğurmadı’ diyerek kabul etmedi. Anlaşma masasından kalkan memurlar, 23 Mayıs’ta 1 günlük grev yaptı. Yurdun dört bir yanında memurlar sokaklara döküldü. Tren seferleri aksadı. Anlaşmazlık olması nedeniyle devreye hakem heyeti girdi.

KESK: KARAR ŞİKE KARARIDIR
KESK Başkanı Lami Özgen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur maaşlarına ilişkin kararına yönelik “Hakemin ortaya çıkardığı karar şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir” dedi.

Özgen, KESK tarafından Devlet Personel Başkanlığı önünde düzenlenen eylemde, 30 Nisan'da başlayıp bugüne kadar devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin iflas ettiğini savundu.

Beş gündür devam eden Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantısında kurulun bileşeni itibarıyla gerekli iradeye sahip olmadığını gördüklerini ifade etti.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1089486108948617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnşaat MALzemeleri - mr.çobanoğlu

  Memuru halka şikayet ediyorlar, neymiş efendim daha fazla zam yaparlarsa halktan daha fazla vergi alacaklarmış. Evet burası doğru ekonomimizin temellerinin sağlam olmadığı, malzemesinden ÇALınmış olduğu. Her şeyin temeli şuan sizsiniz bunu iyice dikta ediyorsunuz halka siz giderseniz ekonomi çöker. Lütfen bu ülkeyi sağlam temellere siz gittikten sonra da çökmeyecek temellere inşa edin malzemesinden ÇALınmamış temellere...

  UTANMAZLIK ÖRNEĞİ... - Sedat Gürsel

  Emekliye de, zammın dışında gecikme zammı ve beş aylık fark da ödenecek. Fark ve gecikme zammının da, 15 Haziran?da yapılması bekleniyormuş... Bir ay önce vefat eden teyzemin hakkı size haram zıkkım olsun, çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın. Kimbilir kaç vefat eden emeklinin 4-5 aylık üç kuruşunun utanmadan üzerine yatacaksınız. Adiler desem hafif kaçar...

  bu arada bu maaşı belirleyen görevliler iyi para kaldırdılar. - demlicay2011

  çok çalıştırlar ya . taş attılarda kolları yoruldu zavallıların. size avrupa malı haram olsun inşallah. o güzelim mersedesler audiler o cep telefonları. hem de en iyilerini kullanıyorlar. ne yüzle acaba?

  özel sektör - şev_baş

  özel sektör çalışanları senedir bir bile bu kadar zammı alamıyor... ve çok daha fazla çalışıyorlar.

  Dünyayı istemek dururken kırıntıya razı edilmek. - kargıyel

  Toplu sözleşme hakkı verilmiş miş de pış pış.Grev hakkı olmadan toplu sözleşmenin ürünü ortada.Memur-sen her fırsatta toplu sözleşme hakkını kendi mücadelesi ile kazandığını söyledi ama boş konuşmaktan,gereksiz zafer nidaları atmaktan;kamu emekçileri içerisinde iktidar lehine yarılma yaratmaktan başka birşey yapmadı.Son sözü gene kamu heyeti söyledi;toplu görüşme masasında olacak olan sadece 15 gün uzadı o kadar.Ne değişti hiçbirşey.

  iyi olmuş - buiştebiterslikvar

  böyle böyle belki akıllanırız...

  Ha ha haaaa :) - caminoreal

  Hükümet 43.5 verdi hakem heyeti 44 2. yıl aynı. Ya resmen fareyle oynar gibi oynuyorlar bu milletle. %8'inde %10'unda değilim şu olan biten, kurulan tiyatrolar, geri alınan haklar, tüm manzara çok gurur kırıcı, üzücü, ve inanılmaz. Hiç bir dönem her kesimle bu kadar dalga geçilmemişti.