Memurun zam oranı belli oldu

Memurun zam oranı belli oldu
Memurun zam oranı belli oldu
Hakem Heyeti, memur zammı ile ilgili memur konfederasyonları ile hükümet arasındaki zam pazarlığına noktayı koydu.

Anayasa değişikliği kapsamında toplu sözleşme hakkı elde eden memurların, toplu sözleşmeli zamları belli oldu. Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığındaki hakem heyeti, 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin zam oranlarını bugün belirleyecek ve kamuoyuna açıkladı. Buna göre 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam verildi. Heyetin belirledeği rakamlar nihai.Hakem heyetinin belirlediği zam oranlarından, yaklaşık 2.6 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi yararlanacak. Her iki kesime de, zammın dışında gecikme zammı ve beş aylık fark da ödenecek. Fark ve gecikme zammının da, 15 Haziran’da yapılması bekleniyor.

Toplu sözleşme süreci 30 Nisan’da başlamıştı. Yaklaşık bir aylık süre içinde kamu işveren heyeti ve sendikalar zam oranları konusunda anlaşamadı. Kamu işveren heyeti, son olarak memurlara ilk yıl için 3.5+4, ikinci yıl içinde 3+3 zam teklifinde bulundu. Memurlar bu teklifi, ‘dağ fare bile doğurmadı’ diyerek kabul etmedi. Anlaşma masasından kalkan memurlar, 23 Mayıs’ta 1 günlük grev yaptı. Yurdun dört bir yanında memurlar sokaklara döküldü. Tren seferleri aksadı. Anlaşmazlık olması nedeniyle devreye hakem heyeti girdi.

KESK: KARAR ŞİKE KARARIDIR
KESK Başkanı Lami Özgen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun memur maaşlarına ilişkin kararına yönelik “Hakemin ortaya çıkardığı karar şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir” dedi.

Özgen, KESK tarafından Devlet Personel Başkanlığı önünde düzenlenen eylemde, 30 Nisan'da başlayıp bugüne kadar devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin iflas ettiğini savundu.

Beş gündür devam eden Kamu Görevlileri Hakem Kurulu toplantısında kurulun bileşeni itibarıyla gerekli iradeye sahip olmadığını gördüklerini ifade etti.

bigPara.com