Meraklı üretici pepino ile ilçedeki çiftçilere örnek oldu

Meraklı üretici pepino ile ilçedeki çiftçilere örnek oldu
Meraklı üretici pepino ile ilçedeki çiftçilere örnek oldu

Eskiden arpa, buğday ve nohut eken Tavaslı çifçiler artık pepino yetiştiriyor. İlçede 50 dönüm alanda pepino meyvesi var.

Evinin bahçesinde Çin'den getirdiği pepino meyvesinin fidanını dikerek üretime başlayan Mustafa Kısaoğlu, birçok insanı iş sahibi yaptı

DENİZLİ - Denizli’nin Tavas ilçesindeki bahçesine, Çin’den getirdiği pepino meyvesi fidanı dikerek üretime başlayan Mustafa Kısaoğlu, ilçedeki çok sayıda çiftçinin, pepino üreticiliğine başlamasını sağladı. Kısaoğlu, 2005 yılında katıldığı Çin gezisinde ‘sosyete meyvesi’ olarak da anılan pepino ile tanıştığını ve bu meyveyi Tavas’ta üretmeye karar verdiğini anlattı. 

Önce alay ettiler
Pepinoyu getirdiğinde yakın çevresindekilerin ve etraftaki çiftçilerin kendisiyle alay ettiğini söyleyen Kısaoğlu, “Hiçbir verim alamayacağımı düşündüler ancak ilk diktiğim yıldan itibaren iyi verim aldım.  Bin 600 pepino fidanı diktim, yılda 60 bin TL kazandım. Bunu görenler pepinoya ilgi duymaya başladı.
Bugün geldiğimiz noktada, geçmişte benimle alay edenler de bahçesine bu meyveyi dikiyor” dedi. Kısaoğlu, kendisinin 2 dönüm bahçede üretimine başladığı pepinonun şimdi 50 dönüm alanda ekilir olduğunu anlatarak, şöyle dedi: “Çiftçiler daha önce, arpa, buğday, nohut ektikleri alanda şimdi pepino üretiyor.
Bu durum beni fazlasıyla memnun ediyor. Tavas Ovası toprak ve su bakımından bu meyvenin üretimine elverişli. Bir fidandan 15 taneye kadar meyve alınabiliyor. Uzmanların sağlığa yararlı olduğunu belirttiği pepinonun tanesi 5 TL’ye kadar çıkıyor.” Tavas Ziraat Odası Başkanı Ruşen Söylemez, pepino meyvesinin ilçede ilk olarak ‘meraklı üretici’ Kısaoğlu tarafından üretildiğini ve daha sonra yaygınlaştığını belirterek şu bilgileri verdi:
“Bu sene 150 çiftçi 200 bin kök pepino dikimi yaptı. Tavas’ta üretim, Kısaoğlu’nun fidan dağıtmasıyla yaygınlaştı. İlçe genelinde 145 dekar alanda, 200 bin kök pepino meyvesi üretimi yapılmaktadır. Her kök 3 ile 10 adet meyve dökmektedir. Dekarda verim 7-8 bin civarındadır.” (aa)