Mercedes otobüste de üs

Türkiye, Mercedes-Benz'in kamyondan sonra otobüste de üretim üssü oldu. Mercedes Benz Türkiye'nin üretimine başladığı yeni otobüs modeli 'Travego', gelecek yıl itibariyle dünyaya Türkiye'den ihraç edilecek.

İSTANBUL - Türkiye, Mercedes-Benz'in kamyondan sonra otobüste de üretim üssü oldu. Mercedes Benz Türkiye'nin üretimine başladığı yeni otobüs modeli 'Travego', gelecek yıl itibariyle dünyaya Türkiye'den ihraç edilecek.
Mercedes-Benz Türk'ün 11 yıl aradan sonra İstanbul'da üretimine başladığı yeni şehirlerarası otobüsü, mart sonundan itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker, yeni otobüsün tanıtımında "Bir dünya otobüsü yarattık. Araç, Mercedes yıldızıyla sadece Türkiye'de üretilecek. Mercedes-Benz otobüsün amiral gemisi değiştirildi. Bu otobüs artık Almanya'da üretilmeyecek" dedi.
'Hediye etmeyiz'
Becker, ''O403 otobüsümüz Türkiye'de bir efsane. 11 yılda 10 bin ünite üretildi. Yarısı Türkiye'de satıldı. Otobüste 37 yıldır piyasa lideriyiz. Genellikle bunu her yerde söylemeyiz. Başka firmalar, üreticiler gibi çıkıp kendimizi övmeyiz veya Başbakan'a otobüs hediye etmeyiz. Genellikle mütevazı davranırız'' diye konuştu. İlk yıl 440 adet üretilecek Travego, Mercedes-Benz Türk mühendislerinin de yer aldığı 100 kişilik ekiple üç yılda yaratıldı. Şimdiden 100 Travego satan şirket 2007'de ihracata başlayacak. Otobüsün üç akslı modeli 325 bin, iki akslı modeli ise 275 bin avro fiyatla satılacak. Mercedes-Benz-Türk'ün Hoşdere fabrikasının ikinci bölümü 75 milyon avro yatırımla haziranda açılacak.