Mercedes Türkiye inşaatla rekor kıracak

Geçen yıl kamyon satışlarında yüzde 22,1 ile pazar lideri olan Mercedes Türkiye, bu yıl da inşaat ve madencilik sektörlerindeki patlamayla rekor satış bekliyor.

İSTANBUL - Geçen yıl kamyon satışlarında yüzde 22,1 ile pazar lideri olan Mercedes Türkiye, bu yıl da inşaat ve madencilik sektörlerindeki patlamayla rekor satış bekliyor. 2005 yılında 12 bin kamyon ve çekici üreterek sattıklarını söyleyen Mercedes- Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, 2005'in Mercedes Benz Türkiye için bir rekor yılı olduğunu açıkladı. Ziegler, Mengerler Ticaret'in Mercedes Benz Türk ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin başlattığı 'Her Kızımız Bir Yıldız' projesine desteği nedeniyle düzenlenen törenden sonra soruları yanıtladı.
Yasa satışları artırır
2006'da rekor satışı yüzde 10 aşmayı planladıklarını ifade eden Jürgen Ziegler, "Bu yıl da bir rekor yılı olacak. Bu artış özellikle inşaat ve madencilik sektörlerindeki yükselişten kaynaklanacak" diye konuştu.
Bu yıl Mercedes'in kamyon pazarındaki liderliğini koruyacağını aktaran Ziegler, Türkiye'de pazarın Avrupa'dan daha hızlı büyüdüğünü açıkladı. Şubat ayında yürürlüğe giren ve taşımacılara lisanslama zorunluluğu getiren Karayolu Taşımacılık Yasası'na da değinen Jürgen Ziegler şöyle konuştu: "Bu yasa eski araçların da değişimini öngörüyor. Araçların yenilenmesi bu yıl satışlarımızı artıracak. Ancak lisanslarla pazarın büyümesinin kısıtlanmaması gerekiyor. Bu konu doğru bir yaklaşımla ele alınırsa olumlu yöne çevrilebilir."
Geçen yıl Mercedes Benz Türkiye'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 550 adet otobüs sattığını hatırlatan Jürgen Ziegler, geçen yıl tanıtılan yeni otobüs modeli Travego'nun otobüs pazarındaki liderliklerini olumlu etkileyeceğini belirtti.
Mengerler'den 100 bin avro
Mercedes Benz Türk ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin başlattığı 'Her Kızımız Bir Yıldız' projesine Mercedes bayii olan Mengerler Ticaret, 100 bin avroluk destek verdi.
Motor, elektrik/elektronik, torna, makine ressamlığı ve bilgisayar branşlarında mesleki eğitime öncelik verilen projede kız öğrencilere burs dışında staj olanakları ve yabancı dil kurslarına katılım fırsatı da sunuluyor.
'Her Kızımız Bir Yıldız' projesi kapsamında düzenlenen törende bir konuşma yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, 2004/2005 eğitim döneminde 200 kız öğrenci ile başlayan projenin ikinci yılında burslu kızların sayısının 400'e kadar ulaştığını açıkladı.
Türkan Saylan, projenin kapsadığı il sayısının da 17'den 29'a çıktığını sözlerine ekledi. Mercedes'in her yıl 200 öğrenciye burs imkânı sağlayacağını belirten dernek başkanı Türkan Saylan, amaçlarının 1000 öğrenciye çıkmak olduğunu aktardı.