Mercedes: Yatırıma devam edeceğiz

Mercedes Benz Kamyonları Avrupa ve Latin Amerika Başkanı Hubertus Troska önümüzdeki 20 yılda da Türk kamyon pazarının bir parçası olmak için yatırımlara devam edeceklerini söyledi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

AKSARAY - Mercedes Benz Kamyonları Avrupa ve Latin Amerika Başkanı Hubertus Troska önümüzdeki 20 yılda da Türk kamyon pazarının bir parçası olmak için yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Dünya kamyon üreticilerinin Türk kamyon pazarının değerini henüz tam anlamadığını belirten Troska, "Türkiye Almanya'dan sonra bizim için en önemli pazar. Yeni üreteceğimiz bütün ürünlerde Türkiye'deki fabrikamızın katkısını alacağız" dedi. Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası 20. Kuruluş Yıldönümü'nü çeşitli etkinliklerle kutladı.
1997-2000 yılları arasında Mercedes Benz Türk'ün direktörlüğünü yaptığını belirten Troska, Türkiye'nin şu anda Mercedes için sadece bir pazar olmadığını üretim ağının bir parçası olduğunu söyledi. Türkiye'de üretilen kamyon ve yedek parçaların dünyanın her yerine gönderildiğini dile getiren Troska, Hannover Ticari Araçlar Fuarı'nda Mercedes Benz'in Türkiye'de üretilen üç kamyonunu sergileyeceğini açıkladı. Türk pazarının Almanya'nın ardından kendileri için en önemli potansiyeli barındırdığını ifade eden Troska, Türkiye'de İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerden daha fazla araç sattıklarını dile getirdi.
'Türkiye pazarı gelecek vaat ediyor'
Türkiye'deki iç pazarın AB'ye yeni giren sekiz ülkenin toplamından daha büyük olduğunu vurgulayan Troska, "Türk pazarı büyüdükçe biz de bu pazara aynı şekilde katılmaya devam edeceğiz. En azından 20 yıl için önümüzü görebiliyoruz ve üretimimizi artırarak sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı. Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jurgen Ziegler, Aksaray fabrikasına bugüne kadar 200 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarına dikkat çekerek kendilerinin ve tedarikçilerinin bölgenin kalkınmasına büyük katkıda bulunduğunu ifade etti.1300 işçisi var
Mercedes Benz Aksaray Fabrikası 1986 yılında kuruldu. 75 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 558 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren fabrika da 1300 kişi çalışıyor. 1998'de yatırım atağıyla Mercedes'in üretim ağı içine dahil edilen fabrika da geçtiğimiz yıl 12 bin 700 araç üretildi. Bu araçların 3 bin 500'ü ihraç edilirken geri kalan bölümü iç pazara satıldı. Fabrikada üretilen ürünler 56 ülkeye satılıyor. 2006'da 13 bin aracın üretilmesinin hedeflendiği fabrikanın cirosunun yüzde 25'i ihracat gelirinden oluşuyor. İhracatın rakamsal boyutu 150 milyon avroyu buluyor.