Mercedes'in yeni E serisi güvenlikte meydan okuyor

Mercedes Benz, yenilediği E serisiyle Türkiye'de iddialı satış rakamları hedefliyor. Ağustos ayında yenilenen E serisini Türkiye pazarına sunacak olan Mercedes Benz, yıl sonuna kadar 1000 adet otomobil satmayı planlıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

MÜNİH - Mercedes Benz, yenilediği E serisiyle Türkiye'de iddialı satış rakamları hedefliyor. Ağustos ayında yenilenen E serisini Türkiye pazarına sunacak olan Mercedes Benz, yıl sonuna kadar 1000 adet otomobil satmayı planlıyor. Mercedes Benz, dört yıllık bir üretim süresinden ve bu sürede satılan yaklaşık 1 milyon araçtan sonra E serisini yeniden yaratıyor. Yeni E serisinde yaklaşık 2 bin parça yenilenmiş durumda. Yeni seri özellikle artırılan güvenlik önlemleri ve aydınlatma sistemiyle oldukça iddialı.
Mercedes Benz, yeni nesil E serisini Münih'te düzenlediği bir toplantıyla tanıttı. Mercedes Benz Otomobil Grubu Satış ve Pazarlama Başkanı Yardımcısı Dr. Klaus Maier, yenilenen E serisinde otomobillerin gücünü en üst seviyeye çıkardıklarını belirtirken yakıt tüketiminde ise herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat çekti. Yeni E serisinde en önemli değişimin 'güvenli sürüş'te yaşandığını vurgulayan Maier, "Pre-safe adı verilen tüm modellerimizde standart olarak sunulan sistemle otomobil, kaza olabilmesi ihtimaline karşılık kendini ve sürücüsünü hazırlıyor. Örneğin koltukları dikleştiriyor, güneşliği kapatıyor ve otomobili olası kazaya karşı güvenli bir şekilde durduruyor" dedi.
29 model var
Aydınlatma konusunda da önemli değişiklikler yaptıklarını anlatan Maier, 'akıllı ışık sistemi'yle sürücülere beş tipte aydınlatma seçeneği sunduklarını aktardı. Maier, "Sistem otomobilin bulunduğu alana, mevcut ışığa göre farların gücünü artırıyor" diye konuştu. Yeni seride standart olarak sunulan diğer bir sistem de Neck Pro. Bu sistem sayesinde otomobilin arka bölümünde belli bir güçle darbe alınması durumunda, ön koltukların baş dayama yastıkları yükselerek ileri doğru hareket ediyor. Bu şekilde sürücü ile ön koltukta oturan yolcunun boynunun çarpışma anında desteklenmesi sağlanıyor.
29 modeli kapsayan yeni nesil E serisi, güçleri 100 kW/136 PS ile 378 kW/514 PS arasında değişen 10 motor seçeneği sunuyor. Bu motor seçeneklerinden altısı yeni geliştirilen veya yenilenen motorlar. Çoğu motor seçeneğinde bir önceki E serisine kıyasla daha fazla güç ve tork sunan E serisi motorlarının düşük yakıt tüketimleri de dikkat çekiyor.