Mercedes'in yeni silahı Axor

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Aksaray Fabrikası'nda yeni Axor ve yeni Atego tipi kamyonların üretimine Almanya Wörth Fabrikası ile eşzamanlı olarak başladı.

İSTANBUL - Mercedes-Benz Türk A.Ş. Aksaray Fabrikası'nda yeni Axor ve yeni Atego tipi kamyonların üretimine Almanya Wörth Fabrikası ile eşzamanlı olarak başladı. Sadece Türkiye'de üretilen iki yeni Axor modellerinden 2640 CL, Türkiye pazarının yanı sıra başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye Aksaray'dan sunulacak. Diğer yeni Axor modeli 3240 C, 8x2 nakliye kamyonu da 2640 CL gibi Türkiye'de 400 beygir motor gücü sınıfında üretilen ilk kamyon oldu.
Axor ve Atego'nun Aksaray'da üretime başlanmasıyla son beş yılda dört kez kamyon pazarında lider olan Mercedes-Benz Türk, bu dönemde 14 bin 100 Axor ve 2 bin 350 Atego satışı gerçekleştirdi. Yurtiçindeki bu başarının yanı sıra bugüne kadar 2 bin 600 adet ihraç edilen Axor'un, yeni modelleriyle yurtdışı pazarlarda da şirkete yeni başarılar kazandırması bekleniyor. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker, "Fabrikamız Almanya'daki merkez için önemli bir imalat yeri olduk" dedi. Becker, bu aydan itibaren yeni bir otobüsü piyasaya süreceklerini ve bu otobüsün 303 gibi bir efsane olacağını da vurguladı.