Mercedes'ten B serisi

Barcelona Havalimanı'ndan Kuzey İspanya'nın sahil kasabalarına doğru yola çıkan otomobilde 'gprs' cihazının yolu tarif eden berrak İngilizcesinden başka ses duyulmuyordu.

BARCELONA - Barcelona Havalimanı'ndan Kuzey İspanya'nın sahil kasabalarına doğru yola çıkan otomobilde 'gprs' cihazının yolu tarif eden berrak İngilizcesinden başka ses duyulmuyordu. Otoyolda gaza sonuna kadar yüklenen sürücü, 136 beygirlik güce hükmettiğini kendisine ilk kez hatırlatan derinden gelen kısık motor sesini ancak algıladı. Yolun yumuşak dönemeçlerinde güvenle kıvrılırken, özellikle köprülerden geçerken keyifler az da olsa kaçıyordu. Araç, pek çok yüksek otomobilde olduğu gibi rüzgârı yandan yelken gibi yoğun şekilde alıyor ve kabindekilere yoldan çıkma olasılığını hissettiriyordu. Buna karşın 'esp' donanımı araçtakilere yola tutunmak için yeterli güveni veriyordu.
30 bin avrodan başlıyor
Mercedes Benz, 'orta üst sınıf' tüketiciyi hedeflediği B sınıfı (B-Class) serisi rakiplerinden kısa olmasına rağmen geniş bir iç kullanım alanına sahip. Ailelere de hitap etmeyi hedefleyen aracın 544 litre bagaj, 2245 litre iç hacmi var, yüksekliği ise 160 cm. 11.3 saniyede 100 km. hıza çıkabilen 180 CDI, 109 hp güç üretiyor, 100 km.'de 5.6 litre dizel yakıt tüketiyor. Aracın maksimum hızı 183 km. B 150'nin özellikleri ise şöyle: 0-100 13.2 saniye, maksimum hız 174 km, yakıt tükimi 6.6 litre benzin, güç 95 hp. Ses sistemiyle araca takılacak i-poddaki binlerce kayıda ulaşmak da mümkün. Yeni Mercedesler haziran ayında Avrupa'yla aynı zamanda Türkiye'de satışa sunulacak. Türk tüketicisi için B 180 CDI ve B 150 hedefleniyor. Fiyat Türkiye'de B 150 için 30 bin avro'dan başlayacak.