'Merdivenaltı veri merkezleri tehlike saçıyor'

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Başkentte olağanüstü durum merkezini faaliyete açan Turkcell , ‘merdivenaltı veri merkezlerinden’ şikâyetçi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz “Merdivenaltı veri merkezleri kurulmaya başlandı. Fabrikanın bir odasını veri merkezi yapıyorlar. Bir yangınla bile burası işlemez hale geliyor” diye konuştu. Ankara ’daki veri merkeziyle 1000 küçük ve orta ölçekli firmanın verilerini saklamaya talip olduklarını kaydeden Kuruöz, “Kamunun bilgilerini saklamaya da talibiz. Açılışta bazı kamu kurumları da bununla ilgilendiklerini söylediler” dedi.
Depreme dayanıklı
Turkcell, yeni olağanüstü durum merkezini Ankara’da açtı. Veri merkezi, 96 saatlik kesintide bile çalışmaya devam edebilecek. Bina duvarları da depreme dayanıklılık çerçevesinde oluşturuldu. Sistemde 5 kişi haftada 7/24 hizmet verecek.
Data merkezlerinin öneminin ortaya çıkması ile birlikte “merdivenaltı data merkezlerinin de” oluştuğunu ifade eden Kuruöz, “Fabrikanın bir odasında kurulmuş data saklama merkezleri var. Ne yangına dayanıklılık, ne depreme dayanıklılık hiçbir şey yok” dedi. Datayı kendi bünyesinde saklamakla data merkezine getirmek arasındaki farkı “Parayı kendi evinizde sakladığınızda mı, bankaya, bu işi kurumsal olarak yapan bir yere götürdüğünüzde mi daha rahat hissedersiniz” diyerek anlatan Kuruöz, “Bir müşterimizin tüm bilgileri kendi çalışanı tarafından çalınmış. Ancak bu bilgilerin yedeklerinin Turkcell’de olduğunu fark eden müşterimiz bize bir teşekkür mektubu yazdı ve kendi başına gelen örneği anlattı. Bu çok yaşamın içinden bir olay” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Turkcell

  ,

  Ankara

  ,

  Kamu

  ,

  hizmet

  ,

  BİNA