Merinos, gümrük duvarını kurduğu fabrikayla yıkacak

Erdemoğlu ailesinin iki kilim tezgâhında 35 yılda yarattığı Merinos Halı, bu yıl tamamlanacak yatırımlarla makine halı konusunda dünyanın en büyük üreticisi olmaya hazırlanıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

DUBAİ - Erdemoğlu ailesinin iki kilim tezgâhında 35 yılda yarattığı Merinos Halı, bu yıl tamamlanacak yatırımlarla makine halı konusunda dünyanın en büyük üreticisi olmaya hazırlanıyor.
Makine halısında piyasa liderliği için Belçikalı ve Mısırlı şirketlerle yarışan Gaziantepli Merinos, bu yıl sona erecek yatırımları sayesinde üretim kapasitesini yılda 25 milyon metrekareye yükseltecek ve dünyanın en büyük halı üreticisi olacak. Türkiye'de markalaşma için 15 milyon dolara yakın yatırım yapan ve rotasını yurtdışına çeviren Merinos, gümrük vergilerinin yüksekliği nedeniyle rekabet etmekde zorlandığı ülkelerde üretime geçerek bu sorunu aşacak. Bu amaçla ilk aşamada Rusya ve Mısır'da üretime geçmek için gün sayan Merinos'un sonraki hedefi ise 2007 yılında Çin ve ABD'de üretime geçip markalaşmak.
42 ülkeye ihracat
Merinos olarak 42 ülkeye ihracat yaptıklarını, ancak Mısır, Çin, Rusya gibi ülkelerde yüksek gümrük vergileri nedeniyle rakipleriyle yarışmakta zorlandıklarını söyleyen Merinos Halı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, "Rusya, Mısır, Çin ve ABD olmak üzere dört ana merkezde üretim yapacağız. Mısır'da yüzde 40'a yakın gümrük vergisi var, Rusya ve Çin de benzer şekilde. İlk aşamada Rusya'nın Rostov kentinde 250 bin metrekarelik arsa aldık. İki ayda şirket kuruluşu tamamlanacak. 2006 yılında ilk aşamada 30 milyon dolarlık üretim yapılacak. Buradan eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya'ya satış yapacağız" diye konuştu.
İki ay önce de Çin'de fuara katılarak ilk kez bu ülkeye halı sattıklarını vurgulayan Erdemoğlu, 2007 yılında sadece Çin ve Orta Asya'ya satış yapacak bir fabrika kuracaklarını açıkladı. Merinos'un 2010 yılında toplam ciro hedefi 1 milyar dolar, ihracat hedefi ise 150 milyon dolar.
Geçen yılı 44 milyon dolarlık ciroyla kapatan ve bu yıl da 65 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefleyen Merinos Halı, Ortadoğu pazarındaki etkinliğini artırmak için de harekete geçti.
Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Katar, Yemen, Kuveyt ve Ürdün'e 2004 yılında 14 milyon dolarlık satış yapan Merinos, müşterileri arasına başta Mısır olmak üzere Kuzey Afrika ve tüm Ortadoğu ülkelerini katmak için markalaşma çalışmalarına Dubai'den başladı.
Reklam atağı başlıyor
İlk aşamada 'Arap dünyasının Cüneyt Arkın'ı' olarak nitelendirilen Mısırlı aktör Hüseyin Fehmi'yle 1.5 yıllık reklam anlaşması yapan Merinos, bölgede 50 olan showroom sayısını bir yılda 100'ün üzerine çıkarmayı planlıyor. Mısırlı aktör Hüseyin Fehmi'yle yapılan reklam filmleri üç TV kanalında gösterime girerken başka üç TV kanalıyla da anlaşmalar imza aşamasında.
Bu yıl yapacakları ihracat tutarını 22 milyon dolara çıkaracaklarını anlatan İbrahim Erdemoğlu, "2008 yılı itibarıyla ihracatımız 50 milyon doları bulacak" diye konuştu. Erdemoğlu, Dubai'den başlattıkları Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da markalaşma çalışmaları için 'Merinos'un Ortadoğu'daki sahibi olarak nitelendirdiği distribütörü Sultan Salam al Quawani'yle hareket ettiklerini de sözlerine ekledi.
Sırada ev tekstili var
Halıda Türkiye pazarında 23 bayi ve 2 binin üzerinde satış noktasıyla faaliyet gösteren Merinos Halı, mobilya ve ev tekstili alanında rekabete hazırlanıyor. İzmir-Torbalı'da 400 bin metrekarelik alanda, 30 milyon dolarlık yatırım yapan Merinos, buradaki fabrikasında kanepe, koltuk, yatak ve baza üretimine başladı. Bu ay içinde ev tekstili ürünlerinin de pazara çıkacağını aktaran İbrahim Erdemoğlu, "Bu yıl içinde genç odası, yatak odası gibi modüler mobilya üretimi de yapacağız. Türkiye'de halı pazarının büyüklüğü 500 milyon dolar, mobilyanın ise 3-3.5 milyar dolar.
O yüzden bu pazarda herkese yer var" dedi.