Merkel turist yollayacak!

Konuk Almanya Başbakanı Merkel, Türk-Alman Ekonomi Forumu'nda ev sahiplerinin yüzlerini güldürdü. Alman işadamlarına Türkiye'ye yatırım çağrısı yapan Merkel, Başbakan Erdoğan'ın, 'Rus turist sayısı Almanları geçmesin' demesi üzerine 'vatandaşlarını teşvik ederek daha çok turist gönderme' taahhüdünde de bulundu. Merkel, Türk işadamlarına vize ve geçiş kotaları için de olumlu mesaj verdi.

İSTANBUL - Türkiye'deki özelleştirme çalışmalarını görünce Alman işadamlarına bu projelerde yer almaları gerektiğini söylediğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, enerji konusunda Almanya'nın Türkiye için önemli bir partner olabileceğini açıkladı. Ulaşım, turizm gibi sektörlerin de Almanya'nın ilgi alanı içinde olduğuna dikkat çeken Merkel, Türk işadamlarının yakındığı vize ve geçiş kotaları sorunlarının çözümü konusunda ise 'olumlu' sinyaller verdi.
Merkel'in verdiği diğer bir olumlu mesaj ise Türk turizminde önemli bir yer tutan Alman turistlerin ülkemize gelişlerinin artırılmasıyla ilgiliydi. Merkel, "Madem Rusya ile rekabet ediyoruz ben de Almanları teşvik edip Türkiye'ye daha çok gelmelerini sağlayacağım. Rekabetten çekinmeyiz. Almanlar zaten Türkiye'ye memnuniyetle geliyor, bundan sonra da gelecekler" dedi.
Almanya Başbakanı eğer tüm Avrupa'da malların serbest dolaşımı isteniyorsa da Ankara Anlaşması'nın gerçekleşmesinin gerektiğini vurguladı. Siemens, Bosch gibi Alman markalarının Türkiye'yle çok iç içe geçtiğini anlatan Merkel, orta ölçekli işletmelerin de Türkiye'de yatırım yapmasını istediğini söyledi.
Türk-Alman Ekonomi Forumu'nda konuşan Merkel, Türkiye'de yapılan reformlardan da övgüyle söz ederek, hayata geçirilen bu reformlarda büyük ilerleme kaydedildiğinin görülmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Alman Başbakanı Merkel, bütün bu çalışmaların gelecek açısından da büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.
Vize toplantısı yapacak
Toplantıda işadamlarının üzerinde durduğu sorunlara da açıklık getiren Başbakan Merkel, bu sorunlardan birinin vize konusundaki şikâyetlerin Shengen ile ilgili olduğunu ve Almanya'nın da Shengen uygulaması içinde yer aldığını, ancak buna karşın Türkiye'deki üç temsilciliklerinin vize konusunda cimri davranmadığını aktardı. Merkel, bu sorunun çözümü için büyükelçiyle iş adamlarını bir araya getiren bir toplantının organize edilmesini sağlayacağını açıkladı. Merkel, taşımacılık konusunda yaşanan darboğazın da dile getirilen bir diğer sorun olduğunu ve gerekirse kota artırımıyla bu sorunun da giderilebileceğini ifade etti.'Ruslar sizi yakalamasın'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin geçmişte diğer aday ülkelere gösterdiği ilgi ve desteği Türkiye'ye de göstermesini beklediklerini söyleyerek, "40 yılı aşkın süredir devam eden Türkiye AB ilişkilerinde adil ve objektif bir müzakere süreci ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi açısından önem taşıyor" diye konuştu.
Erdoğan, Angela Merkel'le birlikte Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Forumu'na katıldı. TÜSİAD ve TOBB işbirliğinde düzenlenen forumda konuşan Erdoğan şunları söyledi:
"Bu bölgede Alman işadamlarıyla Türk işadamları ekonomik bağlarını birlikte kullanarak, işbirliğine gidebilir. Alman yatırımcıları özellikle enerji ve çevre yatırımları konusunda Türkiye'de daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum." Erdoğan, toplam 5 bin megavat gücünde nükleer santral kurulma çalışması başlattıklarını, bu çerçevede Almanya dahil olmak üzere birçok ülkeyle görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.
Erdoğan, "Almanya, Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkedir. Rusya şimdi arkadan geliyor. Gönlüm şunu arz ediyor: Rusya turizmde Almanya'yı yakalamasın istiyorum. Bu farkın artarak devam etmesini istiyorum" dedi. Alman ve Türk turizm firmalarının el ele vermek suretiyle halklar arasında kaynaşmayı da artıracak olan bu sıçramayı paket turizmle daha da geliştirebileceğini belirten Erdoğan, "Bu potansiyeli karşılıklı harekete geçirmeliyiz" dedi.


'Ahde vefa'ya sadık kalacağız'
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hıristiyan Demokrat Birliği Başkanı olarak Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ayrıcalıklı ortaklık fikrine daha yakın olduğunu ifade ederek, ancak ahde vefa ilkesine sadık olduklarını ve anlaşmalar çerçevesinde verilen tüm vaatlere sadık kalınacağını açıkladı. Merkel, Almanya'nın AB Komisyonu başkanlığı döneminde Türkiye'nin önüne engel koymayacağını da ifade etti.
Başbakan Merkel şunları söyledi: "Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesi için daha çok çabaya ihtiyaç bulunuyor. Aynı zamanda belli dönüm noktaları ve engeller bu yol boyunca karşımıza çıkacak, bunu biliyoruz. Türkiye reformlara ara vermeden devam etmeli. AB Komisyonu 8 Kasım'da ara rapor yayımlayacak. Ankara Protokolü ve Türkiye'de yapılan reformlar bunda önemli rol oynayacak. Biz bunu ilgi ve merakla bekliyoruz. Daha yapılacak çok şey var. Ankara protokolüyle ilgili yeterince memnuniyet verici bir gelişme olduğu söylenemez. Burada bir korkuyla hareket var. Daha fazlası istenebilir diye düşünülüyor.
Türkiye'de açıkça görülen, anlaşılan bir şey var. Bütün bu reformlar Avrupa'ya kendinizi beğendirmek için yapılmıyor. Bunlar Türk halkı için, Türkiye için bir kazanç. Büyüme hızınız uygulanan bu reformlar sayesinde gerçekleşti.
Tabii ki Türkiye ile Almanya farklı bağlarla birbirine bağlı. Almanya'da yaşayan 2.5 milyon Türk, aramızdaki bağlayıcı eklem."


TOBB'dan Kıbrıs uyarısı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kıbrıs Rum kesimine, zamanında ve yeterince telkinde bulunmayan AB'nin, her tür sorununun çözümü için sadece Türkiye'ye yoğun telkinde bulunması hiç adil değildir" dedi.
Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Ekonomi Forumun'da yaptığı konuşmada, "Kıbrıs Türk kesiminin, Kıbrıs sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi için Annan Planı'nın kabulü yönünde oy kullandığı unutulmaması gereken bir gerçektir. Öte yandan, Kıbrıs Rumları ise adayı bölmeyi tercih etmişler, Kıbrıs'ta çözümsüzlükte ısrarcı olmuşlardır. Referandum sonrası AB tarafı ne yazık ki Kıbrıs Türklerine söz verdiği hiçbir somut adımı atamamıştır. Bu yüzden, hem Türkiye, hem de Kıbrıs Türkleri, kendilerini kandırılmış hissetmektedir.
Almanya'nın, dönem başkanlığında, Kıbrıs Türk kesimine uygulanan haksız izolasyonların kaldırılması için çalışacağını ve doğrudan ticarete imkân tanıyacak girişimlerde bulunacağını umuyoruz" ifadesini kullandı.
Konuşmasında Merkel'e seslenen Hisarcıklıoğlu, "Sizin, akılcı, temkinli ve yapıcı bir yaklaşıma sahip olduğunuzu görüyoruz. Geniş açılı ve ileri görüşlü bir vizyona sahip olmanız bizi heyecanlandırıyor. Sahip olduğunuz bu perspektif, hem ikili ilişkilerimize hem de Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine umutla bakmamızı sağlıyor" dedi. Son Dünya Kupası'nda, Türk-Alman dostluğunu yansıtan, çok güzel görüntüleri, hep birlikte izlediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, iki ülke halkının kaynaşmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.


'İstanbul'dan etkileyici kartvizit yok'
Alman Sanayi Federasyonu Başkanı Jürgen Thumann, Türkiye'de 2 bin 300 Alman sermayeli kuruluşun faaliyet gösterdiğini belirterek, "KOBİ'lerin bu ülkeyi keşfettiklerini söylemek yanlış olmaz' dedi. Thumann, forumda yaptığı konuşmasına "İstanbul Türkiye'nin kartviziti, bundan daha etkileyici bir kartvizit olamaz" diyerek başladı. Her iki ülke arasındaki ticaret hacminin 21 milyar avro tutarında olduğunu aktaran Thumann, Almanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının da 4.2 milyon olduğunu söyledi. Thumann, yatırımlar konusunda önemli ortaklıklar yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi: "Türkiye'de 2 bin 300 Alman sermayeli kuruluş var. Üç yıldır bu tür kuruluşların sayısında hızla artış var. Artık KOBİ'lerimiz bu ülkeyi keşfetti.Ekonomi içinde oluşan bu güzel ilişkiler, politik olan zor zamanlarda da kendini korumayı bilmiştir." Thumann, bunun oluşmasındaki en önemli nedenin Türkiye'deki yatırım şartlarının olağanüstü düzeltilmesi olduğunu vurguladı.


'Din adına şiddet kabul edilemez'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve dört dinin temsilcileriyle bir araya gelişlerinin, medeniyetler çatışması gibi felaket senaryolarına karşı en güzel ve en etkili cevap olduğunu söyledi. Merkel de benzeri bir görüşmeyi Almanya'da da planladıklarını belirterek, din adına şiddetin kabul edilemeyeceği konusunda hemfikir olduklarını kaydetti. Çırağan Sarayı'ndaki Türk-Alman Ekonomi Forumu'ndan sonra Erdoğan ve Merkel İstanbul İl Müftüsü Mustafa Çağırıcı, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva ve Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katıldığı toplantıda dört dinin temsilcisiyle bir araya geldi. Toplantı sonrası Merkel din temsilcileri ve liderlerin görüşme fırsatını sağladığı için Erdoğan'a teşekkür etti.