Merkel'e 'ortak' baskı

Merkel'e 'ortak' baskı
Merkel'e 'ortak' baskı

Merkel in ortak tahvile hayır demesinin ardından İtalya Başbakanı Monti Ortak hareket etmek dışında çare yok dedi. Fotoğraf: ABACA

Ortak tahvile karşı çıkan Almanya Başbakan'ı ikna edilmeye çalışılıyor. Avrupa'nın diğer liderlerine göre borçlanma faizini sadece bu adım düşürebilir.

EKONOMİ SERVİSİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in önceki gün yeniden Avrupa ortak tahvili taleplerine kulak tıkaması diğer liderleri harekete geçirdi. İtalya Başbakanı Mario Monti Avrupa’nın “ortak” hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Merkel’in tavrının değişip değişmeyeceğine ve İspanya’daki olumsuz gidişatın seyrine odaklanan Avrupa borsaları dün yatay seyretti. 

Bekleyiş borsalara yansıdı
Önceki gün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ortak tahvil ile ilgili olumsuz görüşünü yinelemesi nedeniyle yüzde 2 düzeyinde kayıplar veren Avrupa borsaları dün yatay bir seyir izledi. Almanya Başbakanı Merkel, zordaki ülkelerin borçlanma faizlerini düşürmek için çıkarılması planlanan ortak tahvile Almanya’nın kefil olması anlamına gelen teklife yanaşmıyor. Analistler özellikle perşembe ve cuma günü gerçekleştirilecek Avrupa Bölgesi Maliye Bakanları toplantısından çıkacak sonuçların beklendiğine dikkat çekiyor. 

Euro değer kaybediyor
Dolar karşında dün güne 1.2500 seviyelerinden başladıktan sonra 1.2531’e kadar yükselen parite bu seviyelerden gelen satışlarla düşüşe geçti. Gelen tepki alımlarının sınırlı kalması ve AB liderler zirvesine yönelik olumsuz beklentilerle düşüşe geçen parite, İspanya’da ihaleler sonrasında faizlerin yükselişe geçmesiyle 1.2457 seviyesine kadar geriledi.
Güne 6.6350 seviyelerinden başlayan İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinin bu dakikalarda yüzde 6,74 seviyesini aştığı görüldü. Analistler paritede 1,2445 seviyesinin kısa ve orta vadeli görünüm açısından kritik destek seviyesi olduğunu belirtiyorlar.
İspanya’nın en büyük bankalarının ve şirketlerinin tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetlerinin (CDS’ler) rekor seviyelere yaklaşmasına neden olan yatırımcılar, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service’in ülkenin kredi notunu düşürebileceğine dikkat çekiyorlar.
İspanya’nın en büyük bankası Banco Santander SA’nın CDS’leri bu çeyrekte 24 baz puan artarak 454 baz puana çıktı ve kasım ayındaki rekor seviyesi olan 474 baz puana yaklaştı. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA’nın CDS’leri de 28 baz puanlık yükselişle 486 baz puana çıktı ve 516 seviyesindeki rekora daha yaklaştı. Telefon şirketi Telefonica SA’nın CDS’leri ise 70 baz puanlık yükselişle 540 baz puana ulaştı.

Güney Kıbrıs’a 10 milyar euro
Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İrlanda’nın ardından Avrupa’dan yardım talep eden 5. ülke olan Güney Kıbrıs’a yapılacak yardımın, 10 milyar euroyu bulabileceği iddia edildi. Ülke yönetimi, Yunan ekonomisinin olumsuz etkilerini frenlemek için yardım paketi başvurusu yapma niyetini AB’ye iletmişti. Fitch, Güney Kıbrıs’ın “BBB-” olan uzun vadeli kredi notunu “BB”ye düşürmüştü.

Yunanistan’a yeni maliye bakanı
Yunanistan’ın yeni maliye bakanı Yannis Stournaras oldu. Stournaras ülkenin euroya girişini sağlayan isim olarak biliniyor. Yeni Maliye Bakanı göreve gelmeden önce Atina Üniversitesi’nde ekonomi profesörüydü.

bigPara.com