Merkel'in ESM kararını Monti de değiştiremedi

Merkel'in ESM kararını Monti de değiştiremedi
Merkel'in ESM kararını Monti de değiştiremedi

RADİKAL - Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) bankacılık lisansı verilmesi konusunda Almanya ve İtalya arasında görüş ayrılığı sürüyor. Berlin’de İtalya Başbakanı Mario Monti ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonrası yapılan basın toplantısında, kurtarma fonuna bankacılık lisansı verilmesi konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine, bunun sözleşmelere aykırı olduğunu düşündüğü için karşı olduğunu belirtti. Monti ise, bunun henüz yeni bir konu olduğunu, gelecekte ele alınabileceğini, Avrupa ülkelerinin bugüne kadar her zaman bir anlaşma yolu bulduğunu söyledi. Merkel, İtalya’nın reform ajandasının çok yüklü ve etkileyici olduğunu, bu reformların gelecekte meyve vereceğine ve İtalya’nın Avrupa’nın rekabet gücünü arttıracağına inandığını ifade etti. Merkel, Avrupa İstikrar Mekanizması’yla Mali Birliğin kabul edilebilmesi için bu konuda Anayasa Mahkemesi’nin 12 Eylül’de alacağı kararı da beklemek durumunda olduklarını söyledi.

Draghi bu kez yazdı

Bu arada ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin Jackson Hole’da yapacağı konuşmayı bekleyen piyasalar, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi’nin Die Zeit gazetesindeki yazısı ile dalgalandı. Ağustos ayı başında Frankfurt’ta yaptığı konuşmada faiz indirimi beklentilerini boşa çıkarıp piyasaları sarsan Draghi piyasaları bu kez de ‘yazarak’ salladı. Draghi, ECB’nin etkin bir para politikası yürütmek için zaman zaman ‘sıradışı tedbirler’ almasının gerektiğini, ancak bankanın fiyat istikrarı görevini gözetecek şekilde hareket edeceğini ifade etti. Draghi’nin açıklamaları sonrası euro dolar karşısında 8 haftanın zirvesi olan 1.2590 seviyesine yaklaştı. Euro içeride de 2.27 TL7nin üstüne yükseldi. Draghi, Almanya’nın haftalık Die Zeit gazetesinde yer alan yazısında, “Finans piyasaları bütünlük içinde hareket etmediği ve irrasyonel kaygılardan etkilendiği zaman, fiyat istikrarı görevini gerçekleştirmek için bazen standart para politikası araçlarının ötesine geçmemizi gerektirir” dedi. Draghi yayımlanan yazısında, “Tek bir para politikasının yürütülebilmesi ve dolayısıyla Euro Bölgesi vatandaşları için fiyat istikrarının sağlanması için bu tür tıkanıklıkları çözmemiz gerekli. Bazen bunun için sıradışı tedbirlerin alınnması gerekir” ifadelerini kullandı.

Piyasalar bekleyişte

Yurtiçi piyasalarda dün Merkez Bankası’nın faiz koridorunda indirime gideceği beklentisi ve yabancı çıkışı doları yükseltti. Dolar bankalar arası piyasada 1.820 TL’ye kadar çıktı. Analistler, Bernanke’den gelecek mesajların yanı sıra, ECB’nin 6 Eylül’deki faiz kararı ve Almanya Anayasa Mahkemesi’nin 12 Eylül’de ESM için vereceği kararın beklendiğini, piyasalarda temkinli bir seyir öngördüklerini ifade ediyorlar.

bigPara.com