Merkez: AB için hazırız

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin Avrupa piyasalarına birçok yeni üye ülkeden ve diğer adaylardan daha fazla entegre olduğunu söyledi.

LONDRA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin Avrupa piyasalarına birçok yeni üye ülkeden ve diğer adaylardan daha fazla entegre olduğunu söyledi. Süreyye Serdengeçti, Londra'daki London School of Economics'te 'Türk Ekonomisi ve AB' konulu bir konferans verdi.
'4 milyar avro gelir'
AB üyeliğinin Türkiye'de her zaman uzun vadeli bir hedef olduğunu anlatan Serdergeçti, "Esas olarak siyasi bir karar olmakla birlikte AB ile Türkiye arasındaki müzakereler, bu başarılar olmadan başlayamazdı. Türkiye Avrupa piyasalarına birçok yeni üyeden ve diğer adaylardan daha entegre" dedi.
Merkez Bankası Başkanı, doğrudan yabancı sermaye girişlerinde güçlü artış olacağını varsayabileceğini belirtirken de üyeliğin yılda 2-4 milyar avroluk doğrudan yabancı sermaye girişine yol açacağı tahminlerine dikkat çekti.
2001 krizinin ardından Türk ekonomisinde sağlanan gelişmelere ilişkin de bilgi veren Serdengeçti, Merkez Bankası'na bağımsızlık sağlanmasının bir 'dönüm noktası' olduğunu Kasım 2001'den beri kamuya kredi verilmediğini anlattı. Serdengeçti, Türkiye'nin enflasyonda Maastricht kriterini yakalamakta olduğuna dikkat çekti.
Verimliliğin dört yılda Türkiye'de yüzde 35 arttığına dikkat çeken Serdengeçti, Türkiye'deki genç nüfusun AB'deki yaşlanmanın olumsuz etkilerini hafifleteceğini, uzun vadede Çin, Hindistan ve ABD ile rekabette önemli bir unsur olacağını kaydetti. AB üyeliğinin Türkiye ve AB için avantajları üzerinde duran Serdengeçti, Türkiye'de reformlar sayesinde yatırım ikliminin yerli, yabancı yatırımcılar için önemli ölçüde iyileşeceğini söyledi.