Merkez Ağustos'ta faizi değiştirmedi

Merkez Ağustos'ta faizi değiştirmedi
Merkez Ağustos'ta faizi değiştirmedi
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 5.75 oranından sabit tutarken, faiz koridorunda da değişikliğe gitmedi. Banka, faiz koridorunun alt bandını yüzde 5, üst bandını ise yüzde 11.5'te bıraktı

İSTANBUL - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi. Gecelik faiz oranlarının borçlanmada yüzde 5’te, borç vermede 11,5’te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranının da yüzde 11’de sabit tutulduğu ifade edildi. Açıklamada, geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00 - 17.00 arası gecelik vadede uygulanan, Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0 düzeyinde, borç verme faiz oranının da yüzde14,5’te sabit tutulduğu belirtildi.

Son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiği belirtilen açıklamada, yurt içi nihai talep beklenen doğrultuda ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilemekte, ihracat ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini koruduğu ifade edildi. Açıklamada, toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşü desteklediği, cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam ettiği belirtildi.

Kurul, önümüzdeki dönemde enflasyonun aşağı yönlü bir eğilim sergileyeceğini tahmin ettiğini, bununla birlikte, enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirdiği kaydetti.
Küresel ekonomiye dair belirsizlikleri de göz önüne alarak, para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirten Kurulu, açıklamada, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyonbeklentileri üzerindeki etkilerinin dikkatle takip edileceği, Türk Lirası (TL) fonlama miktarının gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağı ifade etti.

Ayrıca Kurul’un, finansal istikrarı desteklemek amacıyla,TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis imkanına dair getirilen esnekliğin bir miktar daha artırılmasının uygun bulunduğu ifade edildi. Öte yandan TL zorunlu karşılıklar için birim başına döviz bulundurma opsiyonunu belirleyen katsayının (rezerv opsiyonu katsayısı) ilk dilim için sınırlı ölçüde yükseltilmesini uygun bulunduğu kaydedilirken, önümüzdeki dönemde faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceği söylendi. Kurul ayrıca, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğinin önemle vurgulandığı bildirildi.(dha)

bigPara.com