Merkez bankanız kararsız

Merkez bankanız kararsız
Merkez bankanız kararsız
Türkiye ve dünya ekonomisine Adana'dan seslenen ABD'li kriz kâhini Nouriel Roubini, Türkiye'de Merkez Bankası'nı uyardı: "Ne yapması gerektiği konusunda kararsız, daha net bir tavır gerekiyor."
Haber: DİLEK KÖSEDAĞI - dilek.kosedagi@radikal.com.tr / Arşivi

‘Kriz kâhini’ olarak ünlenen, bir dönem IMF’nin Türkiye danışmanlığını da yapan ekonomi profesörü Nouriel Roubini, Adana’dan Türkiye’nin ekonomik gündemine göndermeler yaptı. Birçok yerli ve yabancı işadamının katıldığı söyleşide konuşan Roubini, bir yandan Türkiye’nin geçen 10 yılda ekonomik anlamda gelişmeler kaydettiğini vurgularken, bir yandan da cari açık ve enflasyon hedeflerini tutturamadığına dikkat çekti.
Merkez Bankası’nın ekonomiyle ilgili ne yapması gerektiğine karar veremediğini belirten Roubini, “Merkez Bankası büyüme için faizleri düşürmeli mi yoksa arttırmalı mı karar vermeye çalışıyor ve cari açığı düşürmeye çabalıyor. İşte bu yüzden diğer kredi derecelendirme kuruluşları notunu arttırıp arttırmamaya karar vermediler” diye konuştu.
Ünlü ekonomi profesörü, bu nedenle Merkez Bankası’nın daha net bir tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizdi. Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin konuğu olarak Adana’ya gelen Roubini, Türkiye ve dünya ekonomisine yönelik açıklamalarının yanında Adana kebabı ve rakının da tadına bakmayı ihmal etmedi.

‘Eurozone dağılabilir’
Konuşmasında Türkiye’nin önünde aşması gereken engeller olduğunu belirten Roubini, Türkiye’nin nispeten daha büyük bir cari açığı olduğunu ve Türk Lirası’nın fazla değerli olduğunu söyledi. “2008 resesyonu sonrası içinde yaşadığımız dünya tamamen değişmiş bir dünya” diyen Roubini, yaşlı nüfus, alışılmış ekonomiler, kamu ve özel borcu olan Amerika ve Avrupa’da büyüme yavaş olurken, gelişmekte olan Asya ve Ortadoğu ülkelerinin hızla büyüyeceğini söyledi.
Eurozone bölgesindeki krize de değinen Roubini, şunları söyledi:
“Avrupa Eurozone bölgesi 17 ülkeden oluşuyor. Finansal problemleri var. İspanya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan’da çok fazla kamu borcu ve ciddi bir büyüme eksiği var. Rekabetçiliğin kaybedilmesi sorunu var. Verimlilik azalıyor ve cari açığı finanse edemiyorlar. Euro Bölgesi’ndeki kriz sadece resesyon krizi değil. Beklentiler düşmeye başladı. Genişlemek zorundalar ve beraber kalmalılar. Yol ayrımındalar; ya beraber olma kararı alacaklar ya da bölünme yaşayacaklar.”
Türkiye’nin Avrupa ile Orta Asya arasındaki lojistik konumunun oldukça önemli olduğunun altını çizen kriz kâhini Nouriel Roubini, “AB üyeliği olumlu ilerlemeyince ülkeniz ilgisini Çin ve Ortadoğu’ya çevirdi. Türkiye çok kilit bir noktada ve bu size güç veriyor. 2008’den sonra son derece önemli bir krizden çıkan Türkiye yüzde 5’ten fazla büyüme sağladı” diye konuştu.


Roubini'nin Türkiye falı
İşsizlik oranı hâlâ
çok yüksek seviyede.
Ciddi ticari ve cari açık var. Bu kadar büyük cari açık varsa ekonomik baskı hisseder.
Nüfusu başarılı kılacak
eğitimin sağlanması lazım.
Küresel ekonomide Türk gençlerinin daha üretken bireyler haline gelmesi gerekiyor.
Beşeri sermaye iyileştirilmeli.
Özel sektörün çok daha verimli kılınması gerekir.