Merkez Bankası atamaları Sudan'dan dönüşe kaldı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri gönderilen Merkez Bankası başkan ve iki yardımcısının atanmasına ilişkin kararnamelerin yenilenmesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyareti sonrasına kaldı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri gönderilen Merkez Bankası başkan ve iki yardımcısının atanmasına ilişkin kararnamelerin yenilenmesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyareti sonrasına kaldı. Başbakan Erdoğan, atamayla ilgili olarak, "Müzakerelerimiz devam ediyor. Ama gün olarak 'şu gündür' diyemem" dedi.
Erdoğan, Sudan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin Merkez Bankası başkanının atamasının ne zaman yapılacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:
"Konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız ile müzakerelerimiz devam ediyor. Ama gün olarak 'şu gündür' diyemem. Döndükten sonra müşterek olarak çalışmamızı yapacağız. Ondan sonra da sayın Cuhurbaşkanımıza önerimizi teklif edeceğiz. Merkez Bankası'nda herhangi bir sıkıntı, bir boşluk söz konusu değil. Merkez Bankası şu anda sayın Başçı tarafından yönetilmektedir. Hiçbir kurum boşluk kabul etmez. Devlette süreklilik esastır. Bu sürekliliği esas alan bir anlayışla vekâlet müesesesi kurulmuştur. Bu, zaman olur kısa sürer, zaman olur uzun sürer. Şu anda Merkez Bankası'nın sıkıntısı söz konusu değildir. Herhangi bir olumsuzluk gayreti içine girenler sadece piyasaları rahatsız eder. Ama piyasaları yakından ve iyi takip edenler de bir sıkıntı olmadığını zaten görmektedirler. Herhagi bir endişemiz söz konusu değil."
Spekülasyon iddiasına kızdı
Erdoğan, Büyükdeniz'in veto edildiğinin neden iki gün saklandığını sorması üzerine şu yanıtı verdi:
"Ben doğrusu sizin gündeminizi bu kadar işgal etmesine şaşırıyorum. Konular üzerinde bu kadar durmanıza gerek yok. Biz bu konularda sizden daha hassasız. Sayın Cumhurbaşkanımıza anında, gerekli olan günde başkan adayının ismini verdik. Başkan yardımcılarının ismini verdik. Fakat uygun görmediler, iade ettiler. Çalışmalarımızdan sonra da yeni ismi Cumhurbaşkanımıza önereceğiz. Müsaade edin de bunu anında açıklamayalım. Bir mecburiyet mi var?"
Erdoğan, aradaki iki günde vetoyu öğrenenlerin borsada 'alışveriş' yaptığı iddilarına ise kızdı. Başbakan Erdoğan bu konuda , "Neyi önceden haber alıyorlar? Neyin alışverişini yapıyorlar? Ordan geri gönderildiği zaman alışverişler mi değişiyor? Bu tür asparagas, uydurma şeyler ortaya çıkarıyorsunuz. Böyle bir şey söz konusu değil. Piyasada ne düşmüş? Ne bozulmuş? Kazandığınız zaman da ben sorarım size, niye bu kadar kazandınız diye" yanıtını verdi.
Erdoğan bir başka soru üzerine de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı için verilmiş bir karar olmadığını söyledi.
AKP: Veto hukuksuz
AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısıda Merkez Bankası'nda sıkıntılı bir durum olmadığını, sürecin işlediğini, yeni atama kararnamesinin Başbakan Erdoğan'ın Sudan gezisi sonrasında Çankaya Köşkü'ne gönderileceğini söyledi. Çelik, Büyükdeniz'in Merkez Bankası başkanlığına atama kararnamesinin geri çevrilmesinin "hukuki dayanaktan yoksun" olduğunu savunurken, atamayla ilgili eleştirilerde bulunan CHP'yi de eleştirdi. Çelik, "Ana muhalefet kutuplaştırıcı politika izlediği için bu konuyu gündemde tutuyor. CHP'li birisini bile atasaydık Baykal bu kişiyi araştırmadan karşı çıkardı" dedi.