Merkez Bankası Başkanı'ndan hükümete 'Mali Kural' uyarısı

Merkez Bankası Başkanı'ndan hükümete 'Mali Kural' uyarısı
Merkez Bankası Başkanı'ndan hükümete 'Mali Kural' uyarısı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, gıda ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle enflasyon tahminini yüzde 7.5 e çekti. FOTOĞRAF: ALPER İŞMEN / AA

Referandumun mali disiplini bozması ve Mali Kural'ın 2011 yılında uygulamaya konulmaması durumunda para politikası duruşunun değiştirileceğini belirten Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 'Verilen sözler tutulsun' dedi

ANKARA - Bütçede disiplini sağlayacak olan Mali Kural Yasa Tasarısı’nı yeni yasama dönemine bırakan hükümete, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’dan çok çarpıcı ve net uyarılar geldi. Mali Kural’ın söz verildiği gibi 2011 yılında uygulamaya konulmaması durumunda para politikası duruşunun değiştirileceğinin altını çizen Yılmaz, “Mali Kural, Türkiye için önemli verilen sözler tutulmalı” dedi. Yılmaz, ayrıca 12 Eylül’de gerçekleştirilecek olan referandumun mali disiplini bozması durumunda para politikasının duruşunun gözden geçirileceğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 2010 yılının Üçüncü Enflasyon Raporu’nu dün kamuoyuna açıkladı. Buna göre Merkez Bankası, gıda ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile bir önceki enflasyon raporunda 8.4 olarak belirlediği enflasyon tahmimini 0.9 puan düşürerek, 7.5 olarak revize etti. 

Enflasyona et ayarı
Başkan Yılmaz, önceki aylarda enflasyonun yukarı yönlü hareket etmesine neden olan etkenin gıda fiyatları olduğunu söyledi. Yılmaz, gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu düşürdüğünü, kırmızı et fiyatlarını düşürmek için yapılan ithalatın da işlenmemiş gıda fiyatlarında, güçlü bir yavaşlama yarattığına dikkat çekti. 

İşsizlik uyarısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işsizliğin yüzde 10 seviyesine düşeceğine ilişkin açıklamalara karşın Yılmaz, işsizlik oranlarının kriz öncesi seviyesinin üzerinde seyredeceğini söyledi. Yılmaz, özel tüketim talebindeki toparlanmanın, yılın ikinci çeyreğinde kriz öncesi düzeyini aşacağına işaret ederken, “Yatırımlar ise yılın ilk yarısında gözlenen toparlanmaya rağmen kriz öncesi döneme kıyasla oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Toplam nihai yurtiçi talep toparlanmaya devam ediyor. Euro bölgesindeki sorunlardan dolayı dış talep zayıf bir görünüm seyrediyor. İşsizlik oranlarının uzun bir süre kriz öncesine kıyasla yüksek seviyelerde seyretmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
Başkan Yılmaz, Mali Kural’ın yeni yasama dönemine bırakılmasına ilişkin, ‘2011 yılında uygulanmaya geçmesi zor’ yorumlarının anımsatılması üzerine şu yanıtı verdi:

Bütçeyi etkiler
 “Biz Orta Vadeli Program ve ona bağlı olarak uzun vadeli mali kuralın söz verilen zamanda yasalaştırılarak, 2011 bütçesi içinde uygulanacağı bütçeyi esas aldık. Bu çerçevede gerekenin yapılacağına yönelik inancımızı koruyoruz” dedi. Bunun üzerine bir başka gazetecinin, “Mali kural çerçevede değiştirilip gevşeme yapılırsa, enflasyon hedefi nasıl etkilenecek” sorusuna Durmuş Yılmaz, net yanıt verdi. Yılmaz, şunları söyledi:
“Biz gerek kendi elimizde ki veriler çerçevesinde oluşturulan varsayımlar, gerek kamu maliyesi hedefleri çerçevesinde tahminde bulunduk. Veri değişirse para politikası değişir. Olumsuz etki yaparsa para politikası duruşu gözden geçirilecektir. İki kere iki dört eder gibi bir şey, uzun zamandan söylenen aklın gereği bu.”
Önümüzdeki dönemde yapılacak olan seçimlerde mali disiplinin bozulması durumunda Merkez Bankası’nın para politikasının nasıl bir duruş sergileyeceği sorusuna ise Durmuş Yılmaz, “Para politikası duruşunu yeniden gözden geçiririz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” cevabını verdi. (Radikal)

‘Tobin Vergisi fayda sağlamaz’
Başkan Durmuş Yılmaz, Türkiye’ye giriş yapan dövize vergi uygulamasını içeren ‘Tobin Vergisi’ tartışmalarına ne yönde bakıldığına ilişkin soruya, “Biz bu verginin istenilen faydayı sağlamayacağını düşünüyoruz. Finansal piyasa enstrüman çeşitliliği ile etrafı dolanıyor. Teşebbüs eden ülkeler çok fazla başarılı olmadı” dedi. Son dönemde döviz kuru seviyesindeki oynaklığa ilişkin Merkez Bankası’na yönelik yapılan eleştirilerin anımsatılarak, ‘Size haksızlık edildiğini düşünüyor musunuz?’ sorusu üzerine Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin dalgalı kur politikası uyguladığını ancak ortama göre döviz alımına gidilebileceğinin altını çizdi.
Durmuş Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’nin benimsediği ekonomi politika çerçevesinde dalgalı kur var. Kuru piyasa belirliyor. Merkez Bankası’nın kur hedefi yoktur. Kurun seviyesini etkilemeden arz koşulları imkân verdiği ölçüde rezervlerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu politikalarımızda değişiklik yok. Dünyada olan biten çerçevesinde eğer Türkiye’ye sermaye akım artışı olursa, Merkez Bankası bu akımların içerik ve gücüne bakarak kurun seviyesiyle ilgili bir şey söylemeden rezerv güçlendirmeye devam edecektir.”


    ETİKETLER:

    Euro