Merkez Bankası dolara müdahale etti

Merkez Bankası dolara müdahale etti
Merkez Bankası dolara müdahale etti
Merkez Bankası dolara müdahale etti ve 50 milyon dolar sattı.

RADİKAL-Faiz tartışmalarına paralel hareketli günler geçiren dolar geçen hafta 2.5270 ile tarihi zirveyi görmüştü. Dolar bugün ise 2.5060’ı gördü. Dolar gün içinde en yüksek 2.5230’a kadar çıktı. Şu an dolar 2.50 seviyelerinden işlem görüyor. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi ise haftanın ilk işlem gününde yüzde 9,02'ye çıkarak yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesini gördü. Merkez Bankası günlük döviz satım ihalesinde 50 milyon dolar sattı.
Merkez Bankası cuma günü yaptığı açıklamada 40 milyon doların üzerinde günlük döviz satabileceğini açıklamıştı. Başçı'nın Cuma günü görevinin başında olduğunu açıklaması ve ardından döviz satım ihale tutarlarında değişiklik yapan bir adım atması, tarihi zirveyi gören dolar/TL'nin yönünü sınırlı da olsa aşağı çevirmesini sağlamıştı.
Dolar/TL geçen hafta bu endişelerle 2.5275 seviyesini test etmiş ancak TCMB adımları ve açıklamalarıyla yönünü çevirmişti. Dolar/TL bugün ise güne TSİ 0852'de 2.5114/2.5148 ile Cuma akşamı kapanış seviyelerine yakın başladı.

ÇAĞIRIP KONUŞACAK

Suudi Arabistan'a giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , faiz politikası nedeniyle eleştirdiği Başçı'nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, Başçı'yı çağırıp konuşacağını söyledi.

REUTERS -A.A.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/130471113047112

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ekonomi Profesoru Tayyip - user395405

  Tayyip bey ne zaman profesor olduda her konuda ahkam kesiyor. Cakma, imzasiz bir universite diplomasi var ortalikta..

  Krize doğru - bizeke

  Merkez dolara müdahale ile doları indiremez. Bilakis ihaleden dolar alanlar ertesi günü daha yüksekten satarak da para kazanıyorlar. Yapılacak olan Cumhurbaşkanı ,Babacan ve Başcı arasındaki kavganın bitmesi gerekir.Bu kavga biter de dolar tekrar yükselirse faizi artırmaktan başka çare kalmayacak. İşte bu durumda faizin düşmesini isteyenler ne diyecek?