Merkez Bankası faiz için toplanıyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu yılki düzenli toplantılarının 5'incisini yarın yapacak. Faize ilişkin kararı ise salı günü açıklanacak.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu yılki düzenli toplantılarının 5'incisini yarın yapacak. Faize ilişkin kararı ise salı günü açıklanacak. Bu yıl yapılan ilk dört toplantıda toplam 3 puan faiz indirimine gitmesine karşın Merkez Bankası'nın bu ay indirim yapması ise beklenmiyor. Merkez Bankası'nın 2005 yılı para ve kur politikası çerçevesinde her ayın 8'inde düzenli olarak toplanması öngörülen Para Politikası Kurulu, bu yılki beşinci toplantısını 8 Mayıs'ın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle ilk işgünü olan yarın yapacak. Toplantıda, enflasyondaki ve ekonomideki son gelişmeler değerlendirilecek.
Açıklama salı günü
Banka, kısa vadeli faizlere ilişkin kararını ise toplantıyı izleyen ilk işgünü olan 10 Mayıs Salı günü açıklayacak. Merkez Bankası, faize ilişkin karar ne olursa olsun, iki gün içinde bu kararın gerekçesi niteliğinde olan ekonominin genel görünümüne ilişkin değerlendirmelerini içeren bir açıklama yapacak. Merkez Bankası'nın en son 11 Nisan'daki yarım puanlık faiz indiriminin ardından gecelik borçlanma faizi yüzde 15'e çekildi.