Merkez Bankası faiz indirdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 0.25 puanlık faiz indirimi yaptı. Gecelik borçlanma faizi yüzde 13.25'e, borç verme faizi yüzde 16.25'e indi.

ANKARA - Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranları, 9 Aralık'tan bu yana durgun seyirden sonra dünkü Para Politikası Kurulu'nca enflasyondaki düşüşe işaret edilerek 0.25 puan indirimle yüzde 13.25'e çekildi. Para Politikası Kurulu dün ilk kez yeni Merkez Bankası başkanı Durmuş Yılmaz Başkanlığında toplandı. Dün gerçekleştirilen Kurul toplantısına Yılmaz'ın yanı sıra başkan yardımcısı Erdem Başçı ile başkan yardımcısı vekilleri Rifat Günay ve Çiğdem Köse, kurul üyesi Güven Sak katıldı.
Şükrü Binay katılmadı
Haziranda emekliye ayrılacak olan başkan yardımcısı Şükrü Binay ise izinli olduğu için toplantıya katılmadı. Kurul dünkü aylık toplantısında kısa vadeli faiz kararını açıklarken, 'enflasyon raporunun ikinci sayısı da Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından bugün açıklanacak.
Para Politikası Kurulu dünkü toplantısında bu yıl ilk kez kısa vadeli faiz oranlarında 0.25 puanlık indirim kararı aldı. Gecelik Merkez Bankası borçlanma faizi ise yüzde 13.50'den yüzde 13.25'e, borç verme faiz oranı ise yüzde 16.50'den 16.25'e indirildi.
Enflasyon inişte
Kurul, son dönemdeki gelişmelerin, ocak ayında yayımlanan enflasyon raporunda ortaya konulan orta vadeli enflasyon görünümünü belirgin olarak değiştirmediği değerlendirildi. Kurul açıklamasında, şu görüşlere yer verildi: "Son dönemde büyüme istikrarlı bir eğilim göstermiş, yatırımlar ve verimlilik artışları devam etmiş, petrol ve diğer emtia fiyatlarının ikincil etkileri sınırlı kalmıştır. Enerji, işlenmemiş gıda ve alkollü içecekler-tütün gibi para politikasının etki alanının dışında kalan kalemler hariç tutulduğunda enflasyonun ana eğiliminin düşüş yönünde olduğu görülmektedir.
Yılın ikinci çeyreğinden itibaren yıllık enflasyonun aşağı yönlü hareket göstermesi bekleniyor. Bununla birlikte, hizmet sektöründeki fiyat artışlarının halen yüksek seyrettiği, talebin enflasyona verdiği desteğin azaldığı ve petrol fiyatlarının yüksek seviyelerde dalgalanmaya devam ettiği göz önüne alındığında para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Uluslararası likidite koşullarındaki gelişmeler ise yakından izlenmektedir.
Bugünkü bilgiler ışığında, orta dönemde politika faizlerinin yükselme olasılığı, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşüktür; kısa dönemde ise yeni veriler izlenecektir. Bu politika perspektifinin, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patikayla uyumlu olmasını sağlayacağı öngörülmektedir."