Merkez Bankası, faiz oranlarında yarım puanlık indirime gitti

Merkez Bankası, faiz oranlarında yarım puanlık indirime gitti
Merkez Bankası, faiz oranlarında yarım puanlık indirime gitti

Para Politikası Kurulu, Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranını 0.50 baz puan düşürdü. Buna göre, gecelik faiz oranları, borçlanmada yüzde 6.75, borç vermedeyse yüzde 9.25 oldu

ANKARA- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kısa vadeli faiz oranlarını yarım puan indirdi. Kurul, küresel piyasalarda belirsizliğin devam ettiğine dikkat çekerken, bundan sonraki faiz indirimlerinde yavaşlamanın gündeme alınacağını belirtti. 

‘Toparlanma yavaş olacak’
Ayrıca piyasadaki likidite gelişmelerini göz önüne alan Kurul, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarındaki sınırlı bir indirimin, kredi koşullarındaki sıkılığı azaltacağı, böylelikle izlenmekte olan genişletici para politikasını destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu. Para Politikası Kurulu dün Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada İktisadi faaliyetteki toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağı belirtildi.
Kurul’un ekonomik gelişmelere yönelik tespitleri özetle şöyle:  “Kurul’un iktisadi faaliyette gözlenmekte olan toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına ilişkin görüşünü teyit etmiştir. Dış talep ve yurtiçi yatırım talebi zayıf seyrini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, tüketim talebinin ikinci çeyrekte sergilediği kayda değer yükselişten sonra daha zayıf bir seyir izlemesi beklenmektedir. İstihdam verilerinde ise sınırlı bir iyileşme gözlenmekle birlikte bu durumun kalıcı olup olmayacağının izlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede enflasyonun düşük seyrini uzun bir süre koruyacağı tahmin edilmektedir.”
PPK kararına göre yeni faiz oranları şöyle: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25’ten yüzde 6.75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 9.75’ten yüzde 9.25’e , Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.25’ten yüzde 2.75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 12.75’ten yüzde 12.25’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkânı faiz oranı yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e indirdi. (Radikal)