Merkez Bankası faizde mini indirim yaptı

Merkez Bankası, faizleri çeyrek puan düşürdü. Bu kapsamda dünden geçerli olmak üzere, gecelik borçlanma faiz oranı çeyrek puan azaltılarak yüzde 14.50'den yüzde 14.25'e, borç verme faiz oranı da yüzde 18.50'den yüzde 18.25'e çekildi.

İSTANBUL - Merkez Bankası, faizleri çeyrek puan düşürdü. Bu kapsamda dünden geçerli olmak üzere, gecelik borçlanma faiz oranı çeyrek puan azaltılarak yüzde 14.50'den yüzde 14.25'e, borç verme faiz oranı da yüzde 18.50'den yüzde 18.25'e çekildi. Buna göre gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 14.50'den yüzde 14.25'e düşürüldü. Böylece gecelik vadede fonlama maliyeti de yüzde 15.60 seviyesinden 15.31'e gerilemiş oldu. Diğer vadelerde ise 1 haftalık borçlanma faizi yüzde 14.50'den yüzde 14.25'e çekildi.
'Faizde düşüş sürecek'
Merkez Bankası'nın raporunda, bugünkü veri setiyle gelecek aylarda kısa vadeli faizlerin aşağı yönlü olma olasılığının, yukarı olmasından daha yüksek olduğunu ifade etti. Aynı raporda, banka mayıs enflasyonunun yıl sonu hedefiyle tutarlı olduğunu ancak alt kalemler itibarıyla bazı risklerin olabileceğini vurguladı. Banka, enflasyonu etkileyen faktörler konusunda kısa vadede iyimser, orta vadede temkinli olunması gerektiğinin altını çizdi.
Yıllık enflasyon oranının önümüzdeki aylarda tekrar düşüşe geçeceğini ve yıl sonu hedefiyle tutarlı olunacağını da duyuran Merkez Bankası raporunda şu açıklamada bulundu: 'Gecikmeli etkiler değerlendirildiğinde para politikası kararlarında, 2006 yılı enflasyon hedefinin de göz önüne alınması gereken dönemlere yaklaşıldığı gerçektir.'
Hizmet sektörü fiyat artışlarındaki yüksek eğilimin sürmesinin gelecek dönem enflasyonu için risk olmaya devam ettiğini belirten banka, ayrıca son dört yıldır düşen işgücü maliyetlerinin de bu yıl artışa geçebileceğini ve 2006'da bu artışın daha da belirginleşeceğini vurguladı. Banka, ayrıca iç talep ve krediler konusunda orta vadede dikkatli olunması gereken bir döneme girildiğinin de altını çiziyor. Mayıs ayı enflasyonunu da değerlendiren banka, ÜFE'deki olumlu seyrin kısa dönemde maliyet enflasyonunu kontrol altında tutmaya devam edebileceği tahmininde bulundu.
Bono etkilenmedi
Merkez Bankası'ndan 0.50-0.75 puan faiz indirimi beklentisi içinde olan piyasalar dünkü 0.25'lik faiz indirimi karşısında tepki vermedi. Piyasanın gösterge kâğıdı olan 24 Ocak 2007 vadeli tahvilin faizi 0.12 puan yükselişle yüzde 16.27'den günü kapattı.