Merkez Bankası: Faizde yukarı yön olasılığı daha düşük

Para Politikası Kurulu, 7 Haziran'da faizleri 1.75 puan artırdığı olağanüstü toplantısından sonra dünkü olağan toplantısında, yüzde 15 olan kısa vadeli faizini değiştirmedi.

ANKARA - Para Politikası Kurulu, 7 Haziran'da faizleri 1.75 puan artırdığı olağanüstü toplantısından sonra dünkü olağan toplantısında, yüzde 15 olan kısa vadeli faizini değiştirmedi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Güven Sak, İbrahim Turhan, Mehmet Yörükoğlu'nun katıldığı toplantıda, 7 Haziran'dan bu yana orta vadeli enflasyon görünümünde önemli bir değişiklik olmadığı değerlendirmesi yapıldı.
Enflasyondaki yükselişin haziran ve temmuzda da sürebileceğine işaret edilen kurul değerlendirmesinde şu görüşler yer aldı:
"Takip eden aylarda, iç talepteki yavaşlamayla kurun enflasyon üzerindeki dolaylı etkilerinin sınırlı kalacağı tahmin edilmektedir. Para politikasının kontrolü dışındaki unsurların, enflasyona olumsuz etkilerinin önümüzdeki dönemde azalma olasılığının bulunması da yıllık enflasyondaki düşüşün 2007'den önce başlayabileceğine işaret etmektedir."
Kısa vadede politika faizlerinin yukarı yönlü olma olasılığının, sabit kalma olasılığından daha az olduğu belirtilerek olumsuz gelişmenin ortaya çıkması halinde para politikasının gerekli tepkiyi vereceği ifade edildi.