Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası, bu yılın ikincisini yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında, 'enflasyon ve ekonomik faaliyetlere ilişkin açıklanan verilerin...

ANKARA - Merkez Bankası, bu yılın ikincisini yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında, 'enflasyon ve ekonomik faaliyetlere ilişkin açıklanan verilerin, bazı maliyet unsurlarında olumlu gelişmelere işaret etmekle beraber Enflasyon Raporu'nda ortaya konulan görünümü belirgin olarak değiştirecek ölçüde bilgi içermediği' gerekçesiyle kısa vadeli faizlerin sabit tutulmasını kararlaştırdı. Böylece, gecelik borçlanma oranı yüzde 13.50, borç verme oranı yüzde 16.50 olarak kaldı.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu'nun değerlendirmesinde, yılın ilk çeyreğinde duraksama gösteren enflasyondaki düşüş eğiliminin, ikinci çeyrekten itibaren süreceği vurgulanarak, "Bu düşüş sürecine karşın, mevcut bilgiler ışığında, yıl sonunda enflasyonun nokta hedef olan yüzde 5'in üzerinde gerçekleşmesi olasılığı, altında gerçekleşmesi olasılığına göre daha yüksektir" görüşüne yer verildi. Açıklamada, kısa dönemde faizlerin sabit kalma olasılığının geçen toplantıya göre bir ölçüde azaldığına işaret edildi.