Merkez Bankası 'gaza' gelmedi

Merkez Bankası 'gaza' gelmedi
Merkez Bankası 'gaza' gelmedi
Temkinli duruşunu koruyan Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandındaki indirimi yarım puanda tuttu. Gözler önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu'nda.

İSTANBUL - Ekonomide son dönemde yaşanan ‘fren-gaz’ tartışmaları devam ederken Merkez Bankası ‘temkinli’ duruşunu yine korudu. Açıklanan verilerin durgunluğa işaret etmesine rağmen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı faiz koridorunun üst bandından 50 baz puanlık indirim yapıldığını açıkladı. Dün Para Politikası Kurulu’nda (PPK) konuşan Başçı Merkez’in bütün döviz tutulabilecek TL cinsi zorunlu karşılık dilimlerinde rezerv opsiyon katsayılarını da 0.1 puan arttırdığını açıkladı. Analistler, Merkez Bankası’nın büyüme yönündeki kaygıların paralelinde oluşan 100 baz puanlık indirim yerine, 50 baz puanlık indirim yaparak enflasyonun düşürülmesine yönelik kararlılığını ve temkinli duruşunu bir kez daha gösterdiğine işaret etti. Merkez Bankası’nın kararının açıklanmasının hemen ardından borsanın tepkisi düşüş yönünde olurken, dolar 1.794 TL’ye kadar geriledi.

Son derece temkinli 
Merkez Bankası’nın bir önceki toplantıda beklentilerin üzerinde yaptığı indirim ile ekonomik aktiviteyi destekleyici adım attığının altını çizen analistler, daha önce kullanılan ‘kademeli indirim’ ifadesi yerine, ‘ölçülü indirim’in kullanılmasıyla bundan sonraki toplantılarda koridor üst bandında daha sınırlı bir indirim beklentisinin güçlendiği görüşünde. Merkez Bankası’nın son derece temkinli bir duruş sergilediğine işaret eden uzmanlar, “Merkez Bankası ne sıkı ne de büyümeyi destekleyici duruşa geçtik görüşünü vermek istiyor. Sınırlı indirim kararı TL için olumlu. Ekim ayında enflasyonun nasıl oluşacağını ve son yapılan zamlar ile vergi ayarlamalarının etkisini görmek istiyor olabilir” değerlendirmesinde bulundu.
PPK dün yaptığı toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,75’te sabit tuttu. Kurul, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde sabit tutarken, borç vermede ise yüzde 10’dan yüzde 9,5’e düşürdü. PPK dünkü toplantıda ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla bütün dilimlere ilişkin rezerv opsiyonu katsayılarını 0.1 puan arttırdı. Yapılan değişiklik sonucunda Merkez Bankası’nın döviz rezervinin yaklaşık 1.8 milyar dolar artacağı belirtildi. Kurul 20 Kasım 2012 döneminde açılacak bir ay vadeli repo ihale miktarına ilişkin üst sınırın her bir ihale için 4 milyar TL olarak belirlendiğini açıkladı.
Merkez’in zor kararı
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, önümüzdeki dönemde üst bandın daraltılmaya devam edilmesi olasılığının yüksek olduğunu belirterek, “Ancak burada biraz daha kritik olan önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu’nda Merkez Bankası’nın revize enflasyon hedefleri. Eğer 2012 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,2’den, Orta Vadeli Program’da kullanılan yüzde 7,4’e çıkarılacak olursa bunun mevcut değişmeyen Merkez Bankası politikası dahilinde para politikasının güvenilirliğini olumsuz etkilemesi olasılığı var” değerlendirmesinde bulundu.

PİYASALARI TEDİRGİN EDEN MAKRO VERİLER

 
İkinci çeyrek büyümesi yüzde 2,9 ile 3,3 olan beklentilerin altında kaldı.
Sanayi üretimi ağustos ayında, yüzde 1,5 ile Kasım 2009’dan bu yana ilk kez daraldı. Cari açık, ağustosta 1.18 milyar dolarla 34 ayın en düşük seviyesine indi.
İşsizlik temmuz ayında, hazirana göre 0.4 puan artarak yüzde 8,4’e yükseldi. İkinci çeyrekte yüzde 5,1 olan kredi artış ikinci çeyrekte yüzde 2,3’e geriledi.

MERKEZ BANKASI’NIN TESPİTLERİ 
Yurtiçi nihai talep ılımlı seyretmeye devam ediyor.
İhracat küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimde. Cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam ediyor.
Enflasyondaki düşüş yılın son çeyreğinde belirginleşecek. Para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunması gerekiyor.

Merkez ‘bildiğim bildik çaldığım düdük’ diyor

 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın faiz koridorunda yaptığı 50 baz puanlık indirimle ilgili olarak, “Merkez Bankası hâlâ inatla ‘benim bildiğim bildik, çaldığım düdük’ demeye devam ediyor. Faiz koridorunun daraltılması noktasında hâlâ aşırı temkin, aşırı ihtiyat devam ediyor. Piyasada beklenti daha fazlaydı” dedi. “Merkez Bankası ile aramızda bir senkronizasyon bozukluğu var” diyen Çağlayan, yeni yatırım teşvik sisteminin ortada olduğunu, yeni yatırım arayışlarının sürdüğü bir ortamda da Merkez Bankası’nın bu tür politikalarının ve açıklamalarının, uygulamayı zaman zaman zafiyete uğrattığını savundu. 
(EKONOMİ)

bigPara.com