Merkez Bankası İstanbul'a taşınacak

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank'ın merkezinin İstanbul'a taşınacağını hatırlatırken, "Yakın gelecekte Ziraat Bankası'nın merkezini de İstanbul'a taşıyoruz.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Halkbank'ın merkezinin İstanbul'a taşınacağını hatırlatırken, "Yakın gelecekte Ziraat Bankası'nın merkezini de İstanbul'a taşıyoruz. BDDK ve SPK gibi finansla doğrudan ilgili kuruluşlarımızın da merkezlerini İstanbul'a taşıma niyetimiz var" dedi. Babacan aldıkları yeni bir kararla, Merkez Bankası İdari Merkezi'nin de İstanbul'a taşınacağını açıkladı.
'Kanun değişikliği lazım'
Bakan Babacan'ın açıklamasına karşın dün Merkez Bankası'ndan (MB) yapılan açıklamada, "Bugün için bankanın almış olduğu bir karar bulunmamaktadır" denildi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise taşınma konusunun uzun süredir Merkez Bankası'nın gündeminde olduğunu belirterek, bu konunun kanun değişikliği gerektirdiğini ifade etti. Yılmaz, şunları söyledi: "Merkez Bankası kanununun ilgili maddesinde diyor ki, Bankanın Merkezi Ankara'dır. Banka Meclisi, bu konuda bir karar almadı. Alacağı karar da ancak hükümete öneri götürmek olabilirdi. Duyurumuzda sözü edilen, Merkez Bankası herhangi bir karar almamıştır, ifademiz bu şekilde okunmalı." İstanbul'un ticaret merkezi olduğunu da hatırlatan Yılmaz, "Merkez Bankası'nın bu anlamda İstanbul'a taşınmasında bence mahsur yok. İstanbul'un, bölgenin finans merkezi haline gelmesine katkısı olur" diye konuştu.
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, karara destek vererek "Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması iyi olur" dedi.
Destek de var, eleştiri de
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, 'Finans merkezi İstanbul iken bu alanda idari merkezin Ankara'da olmasının zaten çelişkili' olduğunu savundu. Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması fikrine karşı çıkan Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ise 'Merkez Bankasını siyasi baskıdan uzak tutalım' derken, götürüp finans piyasasının baskısı altına sokmanın da yanlış olduğunu ifade etti.
'KKDF ve BSMV sıfır olacak'
Taşınma kararının gerekçesini, "Bazı gelişmiş ülkelerde merkez bankaları başkentten değil, o ülkenin finans merkezinden yönetiliyor" diye açıklayan Bakan Babacan, İstanbul'un finans merkezi olmasını destekleyecek bir başka girişimlerinin, aracılık maliyetinin sıfırlanması olacağını açıkladı. Babacan, "BSMV (Banka ve sigorta muameleleri vergisi) ile KKDF'yi (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi) sıfırlayacağız. Bu, uluslararası kuruluşları İstanbul'a çekecek" dedi.
2009 İstanbul'da zirve yılı
Devlet Bakanı Ali Babacan, Dünya Bankası ile IMF İcra Direktörleri Kurulu 2009 Yıllık Toplantıları'nın İstanbul'da yapılacağını da açıkladı. İstanbul'un seçilmesi için yoğun lobi çalışması yürüttüklerini anlatan Babacan, 2009 toplantısı için G-7 ülkelerinin ilgili bakanları, IMF ve Dünya Bankası başkanları ile İcra Direktörleri'ne birer mektup gönderdiğini belirterek, "İstanbul'a teknik ekip gelerek inceleme yaptı" dedi.
Babacan, 2009 sonbaharındaki toplantıya 184 ülkenin ekonomi bakanları ve merkez bankası başkanlarıyla finans dünyasının üst düzey isimlerinin katılacağını kaydetti ve "Katılımcıların 10 bini aşacağını tahmin ediyoruz" dedi. Babacan'a göre böylece Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlanacak. (Radikal, aa)