Merkez Bankası 'piyasadan parayı çekince' dolara müşteri gelmedi

Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştıran önlemleri devreye sokmasıyla sakinleşen piyasalar, bir taraftan haziran enflasyonunu bir taraftan da ABD Merkez Bankası FED'in toplantısından çıkacak kararı bekledi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştıran önlemleri devreye sokmasıyla sakinleşen piyasalar, bir taraftan haziran enflasyonunu bir taraftan da ABD Merkez Bankası FED'in toplantısından çıkacak kararı bekledi. FED'in 0.25 puanlık olası faiz artışı, büyük ölçüde fiyatlara yansıtıldığı için hem yurtdışı borsalarda hem de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda dün olumlu bir seyir izlendi. Dövizin sakinleşmesi ve faizdeki düşüşün desteklediği borsa, 823 puan artışla 34 bin 31 seviyesinden günü tamamladı. Türk Lirası karşısında değer kaybı süren dolar, serbest piyasada 1.4 YKr düşüşle 1.6110 YTL'den kapandı. Hacmin düşük olduğu bono piyasasında, 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi 0.84 puan düşüşle yüzde 21.38'e geriledi.
Depo alım ihalelerini hafta başından bu yana sürdüren Merkez Bankası, dün de 6 ve 13 Temmuz vadeli iki ihaleyle piyasadan 500 milyon YTL çekti. Önceki günkü ihalelerde toplam 1 milyar YTL alan Merkez Bankası, likiditenin azalmasını dikkate alarak miktarı 500 milyon YTL'de tuttu. Merkez Bankası'nın önlemleriyle stabile olan dolar, vergi ödemeleri nedeniyle kurumsal müşterilerden gelen satışların da etkisiyle gün içinde 1.6000 YTL'ye kadar geriledi.
JP Morgan: Mini kriz yaşanıyor
Öte yandan JP Morgan analisti Yarkın Cebeci, Türkiye'de aşırı volatilite, birçok siyasi ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle bir mini kriz yaşandığını söyledi.